Haziran ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi!

2013-01-31-isci-olum

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin haziran ayı işçi cinayetleri raporuna göre Haziran ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi…

Yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiği, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ve işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edilebildiği kadarıyla Haziran ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yapılan açıklamada Şişecam fabrikalarındaki grev kararının yasaklanmasıyla ilgili olarak da Kristal-İş Sendikası Toplu Sözleşme Müdürü Can Şafak’ın şu ifadelerine yer verildi: 

“Herkes kendine yakışanı yaptı. Yoksulluk sınırının altında yaşayan cam işçisi ekmeği için, çocuklarının geleceği için 93 kuruşluk zam teklifine karşı çalıştığı fabrikanın kapısına grev pankartı astı.

Cam işvereni yasanın, greve katılan işçinin yerine başkasının çalıştırılamayacağı hükmünü hiçe sayarak mal yükletti, fabrikalardan tırlarla mal çıkarmaya çalıştı. Bir işçiyi sudan nedenlerle işten çıkardı. AKP hükümeti de din iman maskesinin arkasındaki gerçek yüzünü bir kez daha göstererek, “genel sağlık ve milli güvenlik” nedeniyle grevi erteledi.

Pencere camının, çay bardağının, su bardağının, araba camının, cam yününün genel sağlığı ve milli güvenliği nasıl tehdit edebildiğini izah etmek mümkün değil.

Gözetilenin sermayenin sağlığı ve güvenliği olduğu, sermayenin çıkarları olduğu aşikâr… Erteleme, sermayeden yana sağ/muhafazakar, otoriter bir hükümetin neoliberal politikaların bir uzantısıdır.”

Rapordan bazı notlar şöyle:

Yeni Türkiye’nin ekonomisinin lokomotifi olan inşaatlarda işçi kıyımı sürüyor. Coğrafyamızın her hücresinde kent dokusunu ve ekolojik yaşamı gözetmeyen hızlı betonlaşma sonucu yarısı düşme nedenli olmak üzere 37 inşaat işçisi can verdi…

Yaz geldi, güvencesiz tarım emeği yollara düştü. 14’ü küçük çiftçi olmak üzere 29 tarım emekçisi can verdi…

Otobüs, minibüs, tır, tanker sürücüsü, moto kurye… Her gün yeni açmazlara yol açan ulaşım politikalarıyla, kuralsız çalıştırmanın egemen olmasıyla 16 taşımacılık işçisi can verdi…

Madenler ölüm kusuyor. Bu ay 10 maden işçisi can verdi…

 

Bir cevap yazın