Esenyurt yangınında ölen işçiler kusurlu!

2014_0606_isci-olumu

Esenyurt’ta, 11 Mart 2012’de Marmarapark AVM’in inşaatında yatakhane olarak kaldıkları çadırda çıkan yangında ölen 11 işçinin davasında ikinci bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Rapora göre, iş cinayetinde sadece taşeronun taşeronu Kaldem İnşaatı’ın şantiye şefi Mehmet Altun asli kusurlu. Üstelik yanarak ölen 11 işçi de yangın esnasında kapıdan çıkışı engelleyen sünger yatakları şeflerinden aldıkları talimatla ranzaya dizerek can güvenliklerini tehlikeye attıkları için tali kusurlu bulundu.

Marmara Park AVM sahibi Andreas Michael Hohlmann ve onun taşeronu Kayı İnşaat yönetimi kusurlu bulunmadı.

Raporda, çadırların yangına dayanıksız naylon ile kaplandığı, çıkış kapısı olmadığı, tek kapı olduğu, kapının kenarındaki ranzaya tavana kadar sünger yatak istiflendiği, çadırın tavandan asılı UFO ile ısıtıldığı belirtilerek sağlıklı ve güvenli olmadığı ifade edildi.

BAKANLIK ÜÇÜNÜ DE SORUMLU BULMUŞTU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun hazırladığı 29 Mart 2012 tarihli raporda, AVM sahibi Marmapark, şantiye sorumlusu Kayı İnşaat ve demir işini alan Kaldem İnşaat aynı anda iş cinayetinden sorumlu tutulmuştu.

Ayrıca raporda Marmarapark’ın asıl işveren, Kayı’ın alt işveren, Kaldem’in ikinci alt işveren olduğu, Kayı ile Kaldem arasında “muvazaalı (danışlıklı) sözleşme” imzalandığı belirtilmişti.

Oysa bilirkişi raporunda, Marmara Park’ın “anahtar teslim” ile işi Kayı İnşaat’a devrettiği dolayısıyla asıl işverenin Kayı İnşaat olduğu belirtiliyor.

TALİ KUSURLULAR

Raporda, her ne kadar çadırı Kaldem İnşaat kurmuş olsa da işçi koğuşlarının inşaattan ayrı düşünülemeyeceği belirtilerek Kayı İnşaat şantiye sorumlusu Erdal Gümüş de tali kusurlu bulundu.

Ayrıca işvereni iş güvenliği konusunda uyarmayan Kaldem İş Güvenliği Koordinatörü Cem Yıllar, çadırın elektrik tesisatını düzgün yapmayan Şaban Bakırcı, süngerleri çadırda güvenli yere istifletmeyen Kadir Altun da tali kusurlu bulundu.

AİLELER DAVA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPTI

Duruşma öncesi İşçi Ölümlerine Son Platformu üyesi bir grup Bakırköy Adliyesi önünde toplandı. Üzerinde ölen işçilerin isimlerinin bulunduğu ‘Marmara AVM Patronları Öldürdü Hesabını Soracağız’ yazılı pankart açan aileler, ‘Taşeron sisteme son, İşçilerin katili taşeron düzeni’ şeklinde slogan attı.

Kaynak: Evrensel

 

Bir cevap yazın