15 Mayıs Nekbe Günü İçin Türkiyeli Müslümanlara Açık Çağrı!

2015_0506_nekbe-filistin

İsrail’in kuruluşunu temsil eden 15 Mayıs tarihi, Filistinli kardeşlerimizin kolektif hafızasında “Nekbe(Büyük Felaket)” ismiyle yer buluyor.

Yurtlarından sürülen Filistinliler, tam 66 yıldır Siyonist İsrail’in sistematik zulmüne maruz kalıyorlar.
15 Mayıs’ı Felaket günü etkinlikleriyle anan Filistinliler, bu güne dair duyarlılığı arttırmak adına son yıllarda tüm dünya Müslümanlarına çağrıda bulunuyorlar. Son 2 yıldır “karamsar” bir çağrışım uyandırdığı için bu günü “Nekbe” adı yerine, daha “umut dolu” bir isim ile gündeme taşıyorlar: “Filistin’e Dönüş”.

Lübnan’da, Filistinli grupların başını çektiği ve farklı Filistin dostlarının da omuz verdiği Uluslararası “Filistin’e Dönüş” Hareketi adı altında bir platform kuruldu. Bu platform sayesinde bu ve Filistin tarihindeki benzeri önemli günleri tüm dünyaya yaymayı hedefleyen Filistinlilerin, Türkiyeli Müslümanlara açık çağrıları var: “15 Mayıs Perşembe günü, her ilde meydanlara çıkın ve Türkiye’den Siyonistlere “İşgal edilmiş Filistin topraklarına dönüşün pek yakın olduğunu” gür sesle haykırın.”

2014 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Filistin Halkı ile Dayanışma Yılı ilan edilmesiyle, bu yılın söz konusu protestolar için daha bir önem arz ettiğini belirten platform yetkilileri, Gazze’deki Hamas Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye başta olmak üzere Filistin davasının önde gelen isimlerinden Türkiyeli Müslümanlara ithafen kısa çağrı videoları yayımlayacaklarını belirttiler.

15 Mayıs’ta dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de birçok noktasında gösterilerin yapılması planlanıyor.

Kaynak: İslami Analiz

Bir cevap yazın