ABD elçisi: Hükümet orduyu Suriye krizine sokmaz

2013_0408-riccardione

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Françis Ricciardone, Dışişleri Bakanlığı’ndaki ses kayıtlarının sızması ile Türkiye’nin Suriye’de müdahaleye hazırlandığı yönündeki iddalara konusunda Türkiye’nin suni bahaneler üreterek orduyu Suriye’ye sokacağına inanmadığını belirtti.

Ricciardone, “Suriye konusunda Türkiye ile aynı sayfada mısınız?” şeklindeki bir soru üzerine, “Stratejik hedefler konusunda kesinlikle evet. Ama elbette çok farklı bir perspektifimiz var.. Bu konuda beraber çalışmak için Washington’dan üst düzey yetkililer sık sık buraya geliyor. Daha geçenlerde özel temsilcimiz Danny Rubinstein buradaydı. Ordularımız arasında günlük bazda diyalog var.” cevabını verdi.

Türkiye’nin de ABD’nin Suriye’de bir askeri müdahale istemediğini belirten ABD Elçisi Ricciardone, “Hepimiz Türkiye’yi, ABD’yi, NATO’yu korumak için uygun araçları bulmanın mücadelesini veriyoruz. Elbette askeri yöntemlere de bakıyoruz ama kimse botlar yere değecek şekilde bir askeri müdahaleye taraftar değil. Kuşkusuz Türkiye de. Dışişleri Bakanlığı da Genelkurmay da bununla ilgili yazılı açıklamalar yaptı. Bunların içeriği itibarıyla bizim bu konuya bakışımıza çok yakın. Türk ordusunu gereksiz bir şekilde Suriye krizine sokmak için Türk hükümetinin suni ya da yanlış bir bahane üreteceğine inanmıyorum.”

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın