Annan: Bazı bölge ve Batı ülkeleri Suriye’de çözüme yanaşmadı

2012_0628-annan

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri ve BM’nin Eski Suriye Elçisi Kofi Annan, uluslararası çaptaki görevi gereği Suriye krizinin temel olarak diyalogla çözülmesinin gerekliliğine çağrı yapmasına rağmen, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Suriye muhalefetine para ve silah tedarik ettiğini söyledi.

Avusturya kaynaklı Die Presse gazetesine konuşan Annan, bazı bölge ve Batı ülkelerinin Suriye, İran, Rusya ve Çin yönetimleriyle olan anlaşmazlıklar sebebiyle Suriye krizine çözüm projesi olarak sunduğu ‘6 noktayı’ reddettiğini belirterek, bunun ardından bu devletlerin Suriye’nin Dostları Topluluğu’nu kurduğunu aktardı. Annan ayrıca Suriye krizinin barışçıl ve politik yollarla çözülmesinin gerekliliğine vurgu yaparak, askeri müdahalenin her türlüsüne karşı olduğunun altını çizdi.

“Suriye hükümeti görevimin başlangıcında belli bir süre için ateşkes ilan edilmesi hususunda olumlu yanıt verirken, diğer taraflar bu adıma karşı çıktı” diyen Annan, “BM Güvenlik Konseyi Cenevre 1 açıklamasında sadır olan bazı meseleler üzerinde ortak bir anlayışa ulaşma noktasında muzdaripti. Washington ve Batı bazı noktaları kabul etmezken, Moskova ve Pekin ise bazı yorumlamalara karşı çıkıyordu. İşte bu Suriye’deki krizin devam etmesine yol açtı” şeklinde konuştu.

Kaynak: İslami Analiz

Bir cevap yazın