McCain Suriye’ye Amerikan Müdahalesinde Israrcı!

2014-0217_mccain

ABD’nin savaş çığırtkanı senatörü John McCain, Obama hükümetine zaten planlanmış askeri müdahale seçeneğini uygulama çağrısı yaptı

McCain, yaptığı açıklamada Cenevre konferansındaki başarısızlığa göndermede bulunarak, “Cenevre’de başarı sağlamanın tek yolu, sahadaki güç dengesini değiştirmektir” dedi.

McCain, “Irak saldırısı tarzından çok daha kısa olan ve uygulanabilecek olan hatta uygulanması gereken seçenekler mevcut. Bu seçenekler, Suriye rejiminin hesaplamasını değiştirebilir, şiddeti durdurabilir ve eninde sonunda anlaşmalı bir siyasi çözüme ulaşabilir” şeklinde konuştu.

McCain ayrıca, “Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu bugün kriz için anlaşmalı bir siyasi çözüm yönünde hiçbir gelişme olmaksızın sona erdi. BM’nin Özel Elçisi El-Ahdar El-İbrahimi ise bu başarısızlığın giderek kötüleştiğini fark ediyor” ifadelerini kullandı.

“3 hafta süren görüşmelerin ardından, barışçıl siyasi bir çözümden gittikçe uzaklaşıyoruz” diyen McCain, ABD Başkanı Obama’yı da Rusya’nın kendisine baskı yapmasına müsaade ettiği gerekçesiyle eleştirdi.

McCain, “Rusya geçtiğimiz günlerde BM’nin çok ihtiyaç duyulan çaresiz Suriye sivillerine yardım getirme teklifinin geçmesini engelledi” derken, “Bu tür eylemler, Rusya hükümetinin açık bir şekilde Suriye’de çözüm ortağı olmadığını ve başarılı bir sonucu güvenceye almada kendisine güvenilemeyeceğini gösteriyor” diye ekledi.

Kaynak: İslami Analiz

Bir cevap yazın