Sakarya 432. hafta: Kirli kavgalardan beriyiz!

2013_0915_sakarya_2

Sakarya’daki 432. hafta adalet ve özgürlükler eyleminde yolsuzluk iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonlarla başlayan süreç ve 28 Şubat davasındaki gelişmeler değerlendirildi

432. HAFTA ADALET VE ÖZGÜRLÜKLER EYLEMİ

Değerli basın mensupları, duyarlı Sakarya halkı.

Türkiye son bir haftayı, güç ve iktidar kavgasının zemininden çevreye saçılan kirliliğe maruz kalarak geçirdi. Birbirine paralel olarak başlatılan soruşturmalar kapsamında, ‘yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla’ çeşitli adreslere operasyon yapıldı.

Bir yandan TOKİ’nin bazı ihalelerine fesat karıştırıldığı yönünde son derece ciddi iddialar gündeme gelirken, diğer yandan ise imar ve inşaat işlerinde usulsüzlük iddiaları ortaya atıldı. Soruşturmadaki iddiaların kapsama alanı iktidara kadar uzanırken; bazı bakanların oğulları, bürokratlar ve yerel yöneticiler de gözaltına alındı. Bakanlar için Meclis’e tezkere gönderileceği de iddialar arasında…

AK Parti hükümeti ve Gülen Cemaati arasında gerilimin yükseldiği bir dönemde gerçekleşen bu operasyonlarda, herkes zamanlamaya dikkat çekerken; nedense soruşturmalara söz konusu olan iddialar göz ardı edildi! Yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırmak gibi iktidar sahipleri açısından son derece ağır ithamlar araştırılmaya muhtaç iken, adeta tüm bu iddialara kulaklarımızı tıkayıp, sadece iktidar kavgasına gözümüzü dikmemiz isteniyor! Ve maalesef bu kavga; kasetlerle, insanların mahremine kadar uzanan görüntülerle giderek ahlaksız ve son derece iğrenç bir zemine dönüşüyor.

Hak, adalet, ahlak, toplumsal maslahat adına hiçbir iyiliğin, doğruluğun çıkmayacağı bu kavganın her iki tarafı da kendisini mağdur gibi gösterip, yanlarında durmamız gerektiğini izah etmeye çalışıyor! Bizim için bu açıklamaların herhangi bir kıymeti harbiyesi yok. Nitekim platformumuz, kurulduğu günden bugüne iktidar uğruna her şeyin mübah sayıldığı siyasetlerden, çıkar ortaklığından, rant kardeşliğinden beri olduğunu açıkça ilan etmiştir.

Bugüne kadar verdiğimiz mücadele boyunca; iktidarın, gücün ve servetin yığılmasına, kamu hizmetlerinde hakkaniyetin göz ardı edilmesine karşı defalarca uyarıda bulunmuştuk. Siyasi çıkarlarla ekonomik çıkarların iç içe geçmesine, tüm devlet imkanlarının siyasal ikbal ve rant için seferber edilmesine defaatle itiraz etmiştik. İktidardan nimetlenen belirli bir zümrenin dışında kalanlar için gidişatın iyi olmadığını vurgulamıştık.

Şimdi denetimden, hesap vermekten kaçırılmak istenen bu süreçlerin nasıl bir kirliliğe, yozlaşmaya, çürümüşlüğe yol açtığı ortaya daha net çıkıyor! Ve maalesef biz bugüne kadar nelerin kitabına uydurulmaya çalışıldığını, ancak dağılmaya yüz tutan iktidar koalisyonun bileşenleri arasındaki güç savaşımı sayesinde öğrenebiliyoruz! Bugüne kadar el ele sümenaltı edilen dosyaların, şimdi verilen bilek güreşi neticesinde açılmaya başladığını görüyoruz!
Şüphesiz bu operasyonel süreç, ucu açık siyasi gelişmelere yol açacaktır. Dileriz gelişmeler, halkın yararına bir vasata kavuşmamıza da vesile olur.

Bunun için herkesi, partizanca ya da cemaatçi tutumların sığlığına hapsolmadan; haktan ve adaletten yana tavır geliştirmeye davet ediyoruz!

Değerli dostlar;

Bu hafta içi yaşanan diğer önemli bir gelişme ise 28 Şubat davasında yaşandı. Darbe döneminin Genelkurmay ikinci başkanı emekli orgeneral Çevik Bir de dâhil olmak üzere, davada beş sanık daha tahliye edildi. Böylece davada herhangi bir tutuklu sanık da kalmadı. Bu karar bizim açımızdan sürpriz olmadı.
Davanın başından beri yaşanan kayıtsızlık, davaya olan ilgisizlik; o günlerde yaşanan zorbalıkların hesabının sorulabilmesinin de önünü tıkadı. Bugün elde ettikleri imkânların, sanal kazanımların hesabının derdine düşenler, asıl dertlerini çoktan unuttular!

Oysa 28 Şubat sürecinin mağdur ettiği birçok insan başta Salih Mirzabeyoğlu olmak üzere hâlâ hapiste. Sivas ve Umut davalarında verilen siyasi yargı kararlarının mağduriyetleri devam ediyor. Son olarak Nurettin Kayan’ın 28 Şubat’taki yargılamalar neticesinde hapse gönderilmesi, 28 Şubat’ın çocukluğunu ve gençliğini çaldığı Yakup Köse için yargılamaların devam etmesi ise aradan geçen onca yıla rağmen, yaşanan hukuksuzlukların sürdüğünü gösteriyor!

Adaletin herkes için tesis edildiği, hukukun hak ile bütünleştiği bir gelecek için mücadelemiz devam edecek.

SAKARYA DAYANIŞMA DERNEĞİ adına
Kadrican Mendi

 

Bir cevap yazın