Avrupa Birliği: BM Raporu Beklenmeli

2013_0907_kerryAB ülkelerinin temsilcileriyle görüşmek üzere bugün Avrupa’ya giden ABD Dışişleri Bakanı Kerry, karşılaştığı tabloyla hayal kırıklığı yaşadı

Cumartesi günü Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanları ile görüşen Kerry, görüştüğü herkesin tavrının BM denetçilerinin hazırlayacağı raporun beklenmesi gerektiği yönünde olduğunu belirtti.

Kerry, Avrupalı mevkidaşlarının teklifini ve bu yönde dile getirdikleri endişeleri Obama yönetiminin yetkilileri ile paylaşacağını söyledi. Toplantılara Kerry ile birlikte katılan Dışileri Bakanlığı yetkilileri ise Kerry’nin toplantıda Amerika’nın beklemek gibi bir niyeti olmadığını söylediğini belirttiler.

Toplantılar sonrasında Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyonu başkanı Cathrine Ashton tarafından okunna bildiride, kimyasal silah kullanımının bir savaş suçu olduğu ve uluslararası kanunların ihlali manasına geldiği ifade edilerek, bu silahın Suriye’de rejim tarafından kullanıldığına dair bir çok farklı kaynağın aynı görüşte olduğu fakat bu noktadaki BM sürecinin de tamamlanmasını beklemek gerektiği belirtildi.

BM tarafından hazırlanma aşamasında olan raporun bu ayın sonunda tamamlanması bekleniyor. Avrupalı bazı yetkililerin BM’ye başvuruda bulunarak çalışmaların hızlandırılmasını yahut bir ön rapor sunulmasını talep ettikleri biliniyor.

Öte yandan dün sonlanan G-20 toplantısı sonrasında saldırı söylemleri ile ön plana çıkan Fransa’nın Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’ye saldırı kararı verilmeden önce BM heyetinin hazırlayacağı rapor beklenmelidir açıklamasında bulundu. Fransa’da dışişleri bakanlığı statüsünde daha önceden yapılan açıklamalarda BM’nin raporunu beklemeye gerek olmadığı ifade edilmişti. 

isra haber

Bir cevap yazın