ABD’nin Suriye’ye tampon bölge senaryosu

Suriye’deki kanlı kriz ve sivil can kayıpları artarak sürerken bölgedeki askeri ve diplomatik temaslar da artıyor. Amerikan medyasında Suriye’ye çifte tampon bölge iddialarının gündeme geldiği bir vasatta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, kısa zaman içinde Türkiye ‘yi ikinci kez ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bölge turu kapsamında Türkiye’ye gelerek, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile “Suriye, Ortadoğu barışı ve Türkiye-İsrail ilişkilerini” görüşeceği açıklandı.

Yeni Şafak’taki bir habere göre de Suriye’de muhtemel senaryoda bir değil, iki tampon bölgeden bahsediliyor.

ABD basınına konuşan kaynaklara göre, Amman’da eğitim alan çok sayıda Suriyeli muhalif Deraya yakınındaki Ürdün sınırında kurulacak tampon bölge için hazırlanıyor.Proje kapsamında ABD ve Ürdün askerleri tarafından Özgür Suriye Ordusu askerlerine yaklaşık bir yıldır eğitim verildiği ileri sürülüyor. Yaklaşık 3 bin muhalif askeri kapsayan eğitimlerin Haziran sonunda tamamlanacağı ve son dönemde Esed güçlerine karşı Lübnan sınırı yakınlarında elde edilen başarıların da bu eğitimin ilk meyveleri olduğu belirtiliyor.

Haziran ayına kadar tamamlanması beklenen diğer tampon bölgenin ise Irak sınırında yer alması bekleniyor.

Tampon bölge kurulmasını en çok destekleyen ülke Ürdün. BM rakamlarına göre şu an Ürdün’de bulunan Suriyeli mülteci sayısı 470 bini aştı. Bu sayının yılsonuna kadar 1 milyonu bulması bekleniyor. Mültecileri buralara yerleştirmeyi planlayan Amman yönetimi aynı zamanda Suriye’deki çatışmaları tampon bölge sayesinde kendi topraklarından uzakta tutmayı da amaçlıyor. Ürdün’ün bir başka planı da, muhalif güçler tarafından kurulacak tampon bölgelere daha sonra Birleşmiş Milletler görev gücünün yerleştirilmesi.

Kaynak: Yeni Şafak

 

Bir cevap yazın