Sakarya 602. Hafta: MAZLUMDER’deki kapatmalara tepki

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 602. hafta basın açıklamasında, MAZLUMDER Sakarya şubesinin de kapatıldığı olağanüstü kongre kararlarına tepki gösterdi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 602. hafta basın açıklamasında, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve tartışmalı kararların alındığı MAZLUMDER olağanüstü kongresine tepki gösterildi. Platform adına Sakarya Dayanışma Derneği’nden Kadrican Mendi’nin okuduğu açıklamada, “Siyaset zemininin yitirildiği, toplumsal zeminin fesada uğratıldığı, hakkın adalet terazine vurulmadığı günlerden geçiyoruz. Her gün yeni bir sorun, her hafta yeni bir kriz ile karşılaşırken; çözüm merciinde olanların halktan daha fazla şikâyetçi olduğunu görüyoruz. “İlginç zamanlarda yaşayasın!” bedduasına uğramış gibiyiz! Gücün ve şiddetin sözü bastırdığı, kuru gürültünün hakikati perdelediği ve siyasal egemenliğin her alanı kuşattığı şu vasatta, şüphesiz toplumsal alanda yürütülen adalet mücadelesine duyulan ihtiyaç da giderek artıyor. Artıyor, çünkü adalet arayanların, hakkı savunanların imkânları her geçen gün azalıyor. Bunun son örneği, aralarında Sakarya’nın da bulunduğu, 16 ilde faaliyet gösteren MAZLUMDER şubelerinin, tartışmalı bir şekilde icra edilen olağanüstü kongre marifetiyle kapatılması oldu. 26 yıldır, insan hakları mücadelesinin Müslümancasını yapma kaygısı güdülen bir çatı altında cereyan eden bu haksızlık şüphesiz ibret vericidir.” denildi.

“Müslüman mahallesinin tüm sivil aktörlerinin iradelerini, siyasetin ipoteği altına soktukları bir dönemde yaşanan bu kritik hadise, en ufak itirazın dahi duyulmak istenmediği günlerden geçtiğimizin başka bir nişanesi olmuştur.” ifadelerine yer verilen basın açıklamasında, süreçle ilgili “Bugüne kadar, Rabb’imizin “adil şahitler olun” emri gereğince hareket etmiş ve zor zamanların sözünü söylemiş birçok insanın emeklerini hiçe sayan bir anlayışla alınan bu kapatma ve ihraç kararları, gerçekten üzüntü ve utanç vericidir. Meselenin özü odur ki, onlarca yıllık şahitlik çabası, tavrını zulmün kimden geldiğine bakarak alma kaygısı ağır basanların yarattığı puslu havada bertaraf edilmiştir! Egemenlerle paydaş olmayı marifet sayanların sesi daha gür çıksın diye, her kim olursa olsun tüm mazlumlara yoldaş olmayı teklif edenlerin söz hakkı tek kalemde gasp edilmiştir!” değerlendirmesi yapıldı. “Şüphesiz, bu ilginç zamanlar da aşılacaktır! Her şeye rağmen, mmleket olarak hakka, adalete ve özgürlüğe kavuşup, kardeşçe ve esenlik içinde yaşadığımız günlere gelelim diye adil şahitlik sorumluluğumuzu yerine getirmeye gayret ediyoruz.” denilen basın açıklaması, İnşirah suresinin ayet meallerinin okunmasıyla son buldu.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 602. Hafta Basın Açıklaması

Değerli dostlar, duyarlı Sakarya halkı;

Siyaset zemininin yitirildiği, toplumsal zeminin fesada uğratıldığı, hakkın adalet terazine vurulmadığı günlerden geçiyoruz. Her gün yeni bir sorun, her hafta yeni bir kriz ile karşılaşırken; çözüm merciinde olanların halktan daha fazla şikâyetçi olduğunu görüyoruz. “İlginç zamanlarda yaşayasın!” bedduasına uğramış gibiyiz!

Gücün ve şiddetin sözü bastırdığı, kuru gürültünün hakikati perdelediği ve siyasal egemenliğin her alanı kuşattığı şu vasatta, şüphesiz toplumsal alanda yürütülen adalet mücadelesine duyulan ihtiyaç da giderek artıyor. Artıyor, çünkü adalet arayanların, hakkı savunanların imkânları her geçen gün azalıyor. Bunun son örneği, aralarında Sakarya’nın da bulunduğu, 16 ilde faaliyet gösteren MAZLUMDER şubelerinin, tartışmalı bir şekilde icra edilen olağanüstü kongre marifetiyle kapatılması oldu.

26 yıldır, insan hakları mücadelesinin Müslümancasını yapma kaygısı güdülen bir çatı altında cereyan eden bu haksızlık şüphesiz ibret vericidir. Uzun zamandır, iktidar sofrasından nimetlenebilmek için bu mücadeleden elini ayağını çekmişlerin dahi kendilerine rol bulabildiği ve perestiş edilebildiği bu sahne, MAZLUMDER tarihinde nasıl bir sayfa açılmak istendiğini de ortaya koymuştur.

Bugüne kadar, Rabb’imizin “adil şahitler olun” emri gereğince hareket etmiş ve zor zamanların sözünü söylemiş birçok insanın emeklerini hiçe sayan bir anlayışla alınan bu kapatma ve ihraç kararları, gerçekten üzüntü ve utanç vericidir.

Meselenin özü odur ki, onlarca yıllık şahitlik çabası, tavrını zulmün kimden geldiğine bakarak alma kaygısı ağır basanların yarattığı puslu havada bertaraf edilmiştir! Egemenlerle paydaş olmayı marifet sayanların sesi daha gür çıksın diye, her kim olursa olsun tüm mazlumlara yoldaş olmayı teklif edenlerin söz hakkı tek kalemde gasp edilmiştir!

Müslüman mahallesinin tüm sivil aktörlerinin iradelerini, siyasetin ipoteği altına soktukları bir dönemde yaşanan bu kritik hadise, en ufak itirazın dahi duyulmak istenmediği günlerden geçtiğimizin başka bir nişanesi olmuştur.

Değerli dostlar;

Şüphesiz, bu ilginç zamanlar da aşılacaktır! Her şeye rağmen, Platform olarak, yürüyüşümüze devam ediyoruz. Memleket olarak hakka, adalete ve özgürlüğe kavuşup, kardeşçe ve esenlik içinde yaşadığımız günlere gelelim diye adil şahitlik sorumluluğumuzu yerine getirmeye gayret ediyoruz.

İnanıyoruz ki, gün gelecek, ateşe odun taşıyanlarla, su taşıyanların mücadelesi daha iyi anlaşılacaktır. Güce tabi olanlarla, adalete tabi kalanların safı netleşmiş olacaktır. Sureti haktan görünenlerle, hakkı görünür kılmaya çalışanlar açığa çıkacaktır. Belki bugün, belki yarın, belki yarından da yakın!

Sözümüzü İnşirah suresi ile tamamlıyoruz:

“(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? Senin şânını yükseltmedik mi? Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar.”

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu adına Sakarya Dayanışma Derneği

Bir cevap yazın