Sakarya 535. Hafta: Diyanet’e Özhan Uçan Tepkisi

2015-1212-sakarya-platform-535-hafta-1

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 535. hafta basın açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na İnanç İlke-Sen Başkanı Özhan Uçan’ı işten çıkardığı için tepki gösterdi. Açıklamada Türkiye’nin NATO’nun jandarması olmaması gerektiği de vurgulanırken, Azerbaycan’daki hicab tutsaklarına da destek verildi.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 535. hafta basın açıklamasını Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman okudu. Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İnanç İlke-Sen Başkanı Özhan Uçan’ın işten çıkarılması, dış politikada artan NATO bağımlılığı, Kürt sorunundaki çözümsüzlük ve Azerbaycan’daki hicab tutsakları ve artan baskılar gündem oldu. Rusya’nın uçağının düşürülmesi ve Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığıyla artan bölgesel gerilimle ilgili “Olup bitenler bölgede Türkiye’ye karşı kurulan bir kumpasın işaretlerini taşıyor. Türkiye adeta Suudi Arabistan gibi Amerika’nın bölgedeki jandarması konumuna getirilmek isteniyor. Türkiye dış politikasının acilen gözden geçirilmeye ihtiyacı var. “Millilik, yerlilik” derken Amerika ve NATO eksenine kayıtsız şartsız bağlanmış, tüm bağımsızlığını yitirmiş bir ülke haline gelmenin riskini taşıyoruz.” denildi.

Özhan Uçan’a destek

Diyanet çalışanlarına dönük faaliyet gösteren İnanç İlke-Sen başkanı Özhan Uçan’ın Ak Parti eleştirisi nedeniyle Fatih İlçe Müftülüğü’ndeki memuriyetine son verilmesini protesto eden Platform, “Özürlü Memur Seçme Sınavı ile Diyanet’te göreve başlayan Özhan Uçan’ın savunması dahi alınmadan sırf sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle işten atılması, düşünce ve inanç hürriyetinden bahseden Diyanet Teşkilatı’ndaki baskının geldiği noktayı göstermesi açısından ibret vericidir. Özhan Uçan’ın atılmasına gösterilen gerekçe ise tam bir trajikomik durum arz ediyor. Laikliğe vurgu yapılan gerekçede “bir partinin övülmesi ya da yerilmesi yasağının çiğnendiği” ifade ediliyor. Diyanet camiasında görev yapan birçok kişinin minberlerden ve kürsülerden iktidarı öven söylemleri yok sayılarak böyle bir kararın alınmasını şiddetle kınıyoruz.” denildi.

2015-1212-sakarya-platform-535-hafta-2

Aliyev Yönetimine Tepki

Kürt meselesiyle ilgili “Yegane çözüm barıştır. Bölgemizde ve ülkemizde barışın tesisi hastalıkların ana ilacıdır. Sorunlarımızı çatışarak değil, müzakere ederek çözmek zorundayız.” mesajı veren Muhammed Emin Duman, Azerbaycan’da 28 şubatvari uygulamaların sürdüğüne dikkat çekerek “Başörtüsü yasağını protesto eden Müslümanlar tutuklanıyor. Son olarak 26 Kasım’da bir evde sohbet için toplanan Müslümanlara polis hunharca saldırdı. Saldırıda 6 kişi şehit edildi. Olayın akabinde Azerbaycan’ın değişik bölgelerinde yapılan baskınlarda onlarca Müslüman tutuklandı. Azerbaycan’daki zulmü şiddetle lanetliyoruz! Kemalizm benzeri bir düzeni Azerbaycan’da uygulamaya çalışan, jakoben bir laiklik anlayışı ile halkının dini hassasiyetlerini hiçe sayan İlhami Aliyev yönetimini şiddetle kınıyoruz!” ifadelerine yer verildi.

535. Hafta Basın Açıklaması

TÜRKİYE, AMERİKA VE NATO’NUN ORTADOĞU’DA JANDARMASI OLMAYACAKTIR!

Bölgemizdeki gerilim devam ediyor. Rusya uçağının düşürülmesi ile başlayan süreç, Irak’a eğitim adı altında muharip birliklerin gönderilmesi ile yeni bir safhaya girdi. Irak’ta Türkiye mallarına karşı boykot uygulaması başlatıldı. Irak Hükümeti Türkiye’nin askerlerini çekmesi için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurdu.

Olup bitenler bölgede Türkiye’ye karşı kurulan bir kumpasın işaretlerini taşıyor. Türkiye, Suriye ve Irak politikaları nedeniyle tüm bölgede itibar kaybetmeye devam ederken; Amerika ve NATO ile daha stratejik bir bütünleşmenin sinyallerini veriyor.

Türkiye adeta Suudi Arabistan gibi Amerika’nın bölgedeki jandarması konumuna getirilmek isteniyor. İncirlik, Diyarbakır, Batman üslerini babalarının çiftliği gibi kullanan Amerika ve Batılı müttefikleri, bu ülke topraklarının NATO toprakları olduğunu ve NATO’nun tüm operasyonları için emre amade olduğunu her fırsatta çeşitli şovlarla ortaya koyuyorlar.

Türkiye dış politikasının acilen gözden geçirilmeye ihtiyacı var. Millilik, yerlilik derken Amerika ve NATO eksenine kayıtsız şartsız bağlanmış, tüm bağımsızlığını yitirmiş bir ülke haline gelmenin riskini taşıyoruz.

Türkiye, güneyde ve doğuda tüm komşuları ile sorunlu hale geldi. Özellikle de Suriye’deki kirli savaş komşularımızla bizi karşı karşıya getirdi.

Türkiye dış politika yapıcılarının bölgemizle ilgili küresel güçler tarafından planlanan politikaların bölge ülkelerini zayıflatmaya ve bölmeye dönük hedefini doğru kavramaları gerekmektedir.

Ülkemizdeki Kürt sorunu noktasında da siyaset yapıcıların bölgeye dönük yeni dizaynın hedeflerini dikkate alarak oyuna gelmemeleri büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda  iktidara da, Kürt siyasetçilerine de görev düşmektedir.

Yegane çözüm barıştır. Bölgemizde ve ülkemizde barışın tesisi hastalıkların ana ilacıdır. Sorunlarımızı çatışarak değil, müzakere ederek çözmek zorundayız. Suriye’de, Irak’ta ve ülkemizde barışın tesisi için ön almış bir iktidar özlemi içindeyiz. Savaş çığırtkanlıklarının bu ülkeyi kaosa sürüklediği artık görülmelidir.

Tüm halkımızı; ülkemizdeki ve bölgemizdeki gerginliğe yol açacak tüm uygulamalara karşı çıkmaya, mezhebi ve etnik ayrışmayı tetikleyen politikalara ve söylemlere karşı cephe almaya, barış için ayağa kalkmaya bir kez daha davet ediyoruz.

Azerbaycan’da Müslüman hanımların başörtüsü ile okumalarının ve kamu kurumlarında çalışmalarının yasaklanması ile başlayan zulüm süreci devam ediyor. Başörtüsü yasağını protesto eden Müslümanlar tutuklanıyor. Son olarak 26 Kasım’da bir evde sohbet için toplanan Müslümanlara polis hunharca saldırdı. Saldırıda 6 kişi şehit edildi. Olayın akabinde Azerbaycan’ın değişik bölgelerinde yapılan baskınlarda onlarca Müslüman tutuklandı.

Azerbaycan’daki zulmü şiddetle lanetliyoruz! Kemalizm benzeri bir düzeni Azerbaycan’da uygulamaya çalışan, jakoben bir laiklik anlayışı ile halkının dini hassasiyetlerini hiçe sayan İlhami Aliyev yönetimini şiddetle kınıyoruz! Aliyev’e kendisi gibi Firavuni liderlerin akıbetini hatırlatıyoruz.

2015-1212-sakarya-platform-535-hafta-3

Diyanet çalışanlarına dönük faaliyet gösteren İnanç İlke-Sen isimli sendikanın başkanı Özhan Uçan’ın facebookta yaptığı Ak Parti eleştirisi nedeniyle Fatih İlçe Müftülüğü’ndeki  memuriyetine son verildi.

Özürlü Memur Seçme Sınavı ile Diyanet’te göreve başlayan Özhan Uçan’ın savunması dahi alınmadan sırf sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle işten atılması, düşünce ve inanç hürriyetinden bahseden Diyanet Teşkilatı’ndaki baskının geldiği noktayı göstermesi açısından ibret vericidir.

Özhan Uçan’ın atılmasına gösterilen gerekçe ise tam bir trajikomik durum arz ediyor. Laikliğe vurgu yapılan gerekçede “bir partinin övülmesi ya da yerilmesi yasağının çiğnendiği” ifade ediliyor. Diyanet camiasında görev yapan birçok kişinin minberlerden ve kürsülerden iktidarı öven söylemleri yok sayılarak böyle bir kararın alınmasını şiddetle kınıyoruz.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

Bir cevap yazın