Sakarya 533. Hafta: Bölge Sorunları Silahla Değil Barışla Çözülür!

2015-1128-sakarya-533-hafta-1

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 533. hafta basın açıklamasında Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi kınanırken, ülkedeki ve bölgedeki tüm sorunların silahla değil, barışı tesis edecek diyalogların kurulmasıyla çözüleceği belirtildi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 533. hafta eylemine, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesine ilişkin açıklamayla başladı. Platform adına kısa bir konuşma yapan Beytullah Önce, “Bölgemizin ve ülkemizin ateş çemberinde olduğu günlerde, her gün yeni ölümlerin ve yıkımların yaşandığı bir dönemde, son olarak aralarında Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin de bulunduğu grubun basın açıklamasına yönelik silahlı bir saldırı gerçekleşti. Şimdilik, çatışma ortamında Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği ve yaralıların olduğu bilgisine sahibiz. Biz, bu saldırıyı kesin bir dille kınıyoruz. Elçi’nin ölümüyle sonuçlanan saldırının faillerinin bir an önce bulunmasını ve bu cinayetin faili meçhuller sayfasında kara bir leke olarak kalmamasını talep ediyoruz.” dedi.    

Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman’ın yaptığı 533. hafta açıklamasında ise “Bölgemizde tüm sorun noktalarında barışı tesis etmeliyiz” mesajı verildi. Duman, “Suriye’de tüm bölgesel ve küresel aktörlerin dâhil olduğu iç savaş devam ederken, 6 ay içinde geçiş hükümeti kurulması ve seçimlere gidilmesi kararını içeren Viyana Toplantısı bir nebze olsun umut ışıklarının yanmasına vesile olmuştu. Gelinen noktada bu umudu söndürecek yeni gelişmelerin ortaya çıktığını endişe içinde izliyoruz. Geçtiğimiz hafta Suriye’de Türkmen bölgesindeki çatışmalar ve Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi Suriye’de barışa dönük beklentileri çıkmaza sokacak cinsten… Bu savaşta tüm İslam ümmeti kaybetmiştir. Müslümanlar arasında mezhebi ve etnik ayrışma adeta hortlamıştır. Suriye’deki savaşın kazananları ise Amerika, İsrail ve Batılı müttefikleridir.” dedi. Açıklamanın sonunda ülkemizdeki Kürt sorunun da, bölgedeki tüm sorun alanlarının da silahla değil, barışı tesis edecek diyalogların kurulmasıyla çözüleceği belirtildi.

533. Hafta Basın Açıklaması

BÖLGEMİZDE TÜM SORUN NOKTALARINDA BARIŞI TESİS ETMELİYİZ!

Suriye’de devam eden kirli savaş Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi ile yeni bir safhaya girdi.

Suriye’de tüm bölgesel ve küresel aktörlerin dahil olduğu iç savaş olanca hızıyla devam ederken, 6 ay içinde geçiş hükümeti kurulması ve devamında 18 ay içinde Birleşmiş Milletler gözetiminde seçimlere gidilmesi kararını içeren Viyana Toplantısı bir nebze olsun umut ışıklarının yanmasına vesile olmuştu.

Gelinen noktada bu mumudu söndürecek yeni gelişmelerin ortaya çıktığını endişe içinde izliyoruz. Geçtiğimiz hafta Suriye’de Türkmen bölgesindeki çatışmalar ve Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi Suriye’de barışa dönük beklentileri çıkmaza sokacak cinsten…

Suriye’de süren vekalet savaşının kirli bir savaş olduğunu, Türkiye’nin bu bataklığa Amerika’nın itelemesi ile gömüldüğünü ve bu savaşın bitirilerek barışın tesisinin tüm Suriye halkı ve İslam ümmeti için en hayırlı yol olacağını platform olarak bu meydandan defalarca deklare ettik.

Suriye’de devam eden kirli savaşta; Türkmen olsun, Arap olsun, Kürt olsun canını veren bütün insanlar için üzüntümüz sonsuz… Bu savaşta Sünni olsun, Şii olsun, Selefi olsun, Hristiyan olsun hayatını kaybeden herkes için kahroluyoruz. Rejim yanlısı veya muhalif cephede yer alan Suriye’nin tüm evlatlarının çektikleri bize dayanılmaz bir acı veriyor.

Bu savaşta tüm İslam ümmeti kaybetmiştir. Müslümanlar arasında mezhebi ve etnik ayrışma adeta hortlamıştır. Sünni’nin Şii’yi, Şii’nin Sünniyi şeytanlaştırdığı bir sürecin fitili ateşlenmiştir. Milliyetçi yaklaşımlar zirve yaparak ırkçılık boyutunda düşmanlıklara kapı aralamıştır.

Türkiye, tüm Müslüman komşuları ile kavgalı hale gelmiştir. Irak ile, İran ile, Suriye ile kavgalıyız.

Suriye’deki savaşın kazananları ise Amerika, İsrail ve Batılı müttefikleridir. İslam coğrafyasının bu denli karıştırıldığı, Müslümanların bu denli birbirine düşürüldüğü bir dönemin İslam tarihinde bildiğimiz örneği yoktur.

Siyonist İsrail çok rahatladı. Güvenlik açısından çevresindeki tüm Müslüman devletler ve örgütler Siyonistler için risk olmaktan çıktı.

İsrail, kutsal mescidimiz Mescid-i Aksa’yı bir oldu bitti ile yıkmanın provalarını yapmaya başlamıştı. Allah’a şükrediyoruz ki tam böyle bir süreçte Kudüs’ün ve Batı Şeria’nın evlatları ayağa kalkarak yeni bir intifada başlattılar ve İsrail’in bu umudunu büyük ölçüde boğdular.

Filistin’in yiğit evlatları taş ve sopanın yanına bıçağı da koyarak Siyonist katillere ders vermeye devam ediyorlar. Kudüs İntifadası’na selam olsun! Filistin direnişine selam olsun!

Amerika da Suriye’de bir taşla kaç kuş vurduğunun hesabını yapıyor, mutluluğunu yaşıyor. Müslümanların en büyük düşmanı olan Amerika, bugünlerde Müslüman halklar nezdinde kazandığı meşruiyetin keyfini çıkarıyor. İncirlik Üssü’nden havalanan Amerikan uçakları artık Türkiye Müslümanlarını rahatsız etmiyor. Amerikan emperyalizmi ile iş tutmak normalleşti, hatta alkışlanır hale geldi.

Bu tablo hayra delalet etmiyor. İslam coğrafyasının her sorun noktasında barışın yeniden tesis edilmesi mevcut zilletten kurtulmanın yegane çaresidir.

 

Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de, Libya’da, Mısır’da barış tek çözümdür. Aynı şekilde Türkiye’de Kürt sorunu için de yıkılan barış masasının tekrar kurulması tek çözüm yoludur.

Rusya ile gerginliğin çözümü de barıştır. Rusya ve Türkiye’nin akl-ı selim ile davranarak bu gerginliği daha fazla tırmandırmadan barışa yol almaları bölgemiz için kritik önem taşımaktadır. Rusya-Türkiye gerginliğinin en çok Amerika ve İsrail’i sevindireceği unutulmamalıdır. İlişkilerin normalleşmesi için bazı tavizlerin verilmesi zillet değil aksine fazilet olacaktır.

Bölgemizdeki sorunların silah yoluyla çözülmesi şeklindeki yaklaşım bölge halklarını birbirine düşman etmekte,  bölgeyi ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel olarak büyük zararlara uğratmaktadır.

Tüm halkımızı ülkemizde ve bölgemizde barış için ayağa kalkmaya ve sesini yükseltmeye davet ediyoruz.

Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

 

Bir cevap yazın