Sakarya 530. hafta: Yılmak Yok, Mücadeleye Devam!

 

2015-1107-sakarya-530-hafta-1

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 530. hafta eyleminde, toplumun tüm kesimlerinin yararına çalışacak bir sistem için mücadele ettiklerini belirtirken, YÖK’ün kuruluşunu protesto etti

 Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 530. hafta basın açıklamasını Sakarya Dayanışma Derneği’nden Erhan Duru okudu. Seçim sonuçlarının değerlendirmesiyle başlayan açıklamada, YÖK’ün kuruluş yıldönümü, Cizre JİTEM davası ve seçim vaatleri gündeme alındı. “1 Kasım da geldi, geçti. Milyonlarca seçmen; ölçtü-biçti ve bir karara vardı. Bu karar, mevcut sistemin yönetimine dair bir karardı. Derdi, sadece yönetenlerin seçimi olanların görevi bir sonraki sandığa kadar bitti. Meselesini, bizatihi sistemin kendisiyle; yani sadece iktidardakilerle değil doğrudan iktidar yapısıyla tanımlayanların sorumlulukları ise devam ediyor.” diyen Duru, “Platformumuz, sorumluluklarının farkında olarak, aziz İslam’ın adalet hedefini gözetmenin ve bunun şahitliğini yapmanın çabası içinde, herkesin hakkını ve hukukunu savunma gayretindedir. Bunun için devletin, siyasi ya da ekonomik iktidarın çıkarlarını değil, tüm kesimleriyle toplumun maslahatını esas almayı sürdürecektir.” dedi.

Erhan Duru tarafından okunan açıklamada YÖK’ün kuruluş yıldönümüyle ilgili “Tam 34 yıldır, üniversitelerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin üzerinde sistemin sopası haline gelmiş bu kurumun varlığını hâlâ koruyor olması ibret vericidir. Dün, YÖK’ün eliyle ideolojik bir baskıya maruz kalanların, bugün kendi iktidarlarında aynısını kendi muhaliflerine yapıyor olması da öyle!” ifadelerine yer verilirken, JİTEM davasındaki beraat ise “Ergenekon, Balyoz derken, JİTEM dosyası da, sistemin muhafazası üzerine iktidarın eski ve yeni seçkinleri arasında bir ittifakın kurulmasıyla sonuçlandı.” şeklinde değerlendirildi. Açıklamanın sonunda AK Parti’nin seçim vaatleri hakkında “Platformumuz, başta işsizlere istihdam, taşerona kadro, asgari ücretli ve emekliye zam vaatleri olmak üzere, sandık öncesi söylenenleri gündemde tutacak; her şartta kamusal yararı savunacaktır.” denildi.

2015-1107-sakarya-530-hafta-2

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 530. Hafta Basın Açıklaması

Yılmak Yok, Mücadeleye Devam!

Değerli dostlar, duyarlı Sakarya halkı;

1 Kasım da geldi, geçti. Milyonlarca seçmen; ölçtü-biçti ve bir karara vardı. Bu karar, mevcut sistemin yönetimine dair bir karardı. Derdi, sadece yönetenlerin seçimi olanların görevi bir sonraki sandığa kadar bitti. Meselesini, bizatihi sistemin kendisiyle; yani sadece iktidardakilerle değil doğrudan iktidar yapısıyla tanımlayanların sorumlulukları ise devam ediyor. Üstelik siyasetin; toplumu, yine toplum yararına yönetmesinin asli amaç olmaktan çıktığı bir vasatta, bu sorumluluklar bir kat daha artıyor.

Platformumuz, sorumluluklarının farkında olarak, aziz İslam’ın adalet hedefini gözetmenin ve bunun şahitliğini yapmanın çabası içindedir. Peygamberlerin tevhidi mücadele örnekliğinin ışığında; dini, mezhebi ve ideolojisi her ne olursa olsun, herkesin ve her kesiminin hakkını ve hukukunu savunma gayretindedir. Bunun için devletin, siyasi ya da ekonomik iktidarın çıkarlarını değil, tüm kesimleriyle toplumun maslahatını esas almayı sürdürecektir.

Değerli dostlar;

Dün 6 kasımdı. Akademide 12 eylül düzeninin devamını sağlamak amacıyla YÖK’ün kuruluşunun yıldönümü. Tam 34 yıldır, üniversitelerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin üzerinde sistemin sopası haline gelmiş bu kurumun varlığını hâlâ koruyor olması ibret vericidir. Dün, YÖK’ün eliyle ideolojik bir baskıya maruz kalanların, bugün kendi iktidarlarında aynısını kendi muhaliflerine yapıyor olması da öyle!

Eğitim giderek serbest piyasanın pazarı yapılırken, üniversiteler ticarethane, öğrenciler de paralı müşteriye dönüşüyor. Kalite adına ilimsiz, erdemsiz, irfansız programlar uygulanıyor. Diğer taraftan da düzene uymayan akademisyenler, soruşturmaların ve işten çıkarmaların hedefi oluyor. 28 Şubat’ta, YÖK’e karşı başörtüsü eylemleriyle sembolleşen Beyazıt Meydanı’nda, YÖK hâlâ protesto ediliyor ve öğrencilere yine şiddet uygulanıyor. Meydandakiler değişiyor fakat akademinin, öğrencilerin sırtına inen sopa aynı kalıyor. Değişim ise ne yazık ki emri verenlerden ibaret!

Değerli arkadaşlar;

12 eylül zihniyetinin diriliğini koruduğuna dair başka bir emare de, Cizre JİTEM dosyasının beraatle sonuçlanmasıydı. 1993-95 yılları arasında Cizre’de 21 kişinin ölümünden sorumlu 8 sanık, tüm delillere rağmen aklandı. Böylece onca faili malum cinayet, işkence, insanlık dışı uygulama ve yargısız infaz gibi suçları yapanlar, ödüllendirildi. Başka bir açıdan; Ergenekon, Balyoz derken, JİTEM dosyası da, sistemin muhafazası üzerine iktidarın eski ve yeni seçkinleri arasında bir ittifakın kurulmasıyla sonuçlandı.

Duyarlı Sakarya halkı,

Önümüzde yeni bir dönem ve hâlâ çözüm bekleyen sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlar var. Bu süreçte, herkesin yerine getirmesi gereken sorumluluklar var. Platformumuz, adaletin tesisi için şahitliğini sürdürürken, size seçim meydanlarında verilen sözlerin de takipçisi olacaktır. Başta işsizlere istihdam, taşerona kadro, asgari ücretli ve emekliye zam vaatleri olmak üzere, sandık öncesi söylenenleri gündemde tutacak; her şartta kamusal yararı savunacaktır.

Olup bitenlerin bize anlattığı bir şey varsa, asla yılgınlığa kapılmamız gerektiğidir. Hak, adalet ve özgürlük için, doğru olduğuna inandığımız yolda, hiçbir kınayıcının kınamasından korkmadan yürüyüşümüze devam etmekle mükellefiz. Şüphesiz Allah, sabredenlerin vekilidir.

Basın açıklamamıza son verirken, platform dostlarımızdan Serdar Aslan’ın değerli babasının vefat ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum amcamıza Allah’tan rahmet, hocamıza ve sevgili ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Önümüzdeki hafta, aynı gün ve saatte, yeniden buradayız.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu adına Sakarya Dayanışma Derneği

 

Bir cevap yazın