Sakarya 495. Hafta: Türkiye Dış Politikadaki Yanlışlarından Vazgeçmeli!

2014_0301_sakarya-495

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 495. hafta eyleminde basın açıklamasını Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman okudu.

Açıklamaya Türkiye dış politikasındaki yeni senaryolarla başlayan Duman, “Türkiye’nin son 4 senesi tam anlamıyla dış politika iflası şeklinde geçti. Arap baharıyla başlayan süreci doğru okuyamayan iktidar birçok vahim hata yaptı, yapmaya da devam ediyor. Emperyalist Amerika’nın dolduruşu ile Libya’ya müdahalede aktif görev alan Türkiye, bugün Libya’dan dışlanma aşamasına gelmiş durumda… Türkiye vatandaşları ve şirketleri ya Libya’yı terk etmeye zorlandılar ya da şartlardan dolayı Libya’yı terk etmek zorunda kaldılar. Hem dış politika açısından hem de ekonomik olarak Libya’da büyük bir kayıp söz konusu. Bütün bu vahim hataların üzerine Türkiye-Suudi Arabistan-Mısır ittifakını içeren bir senaryonun hayata geçirilmesi Türkiye’yi tam bir çıkmaza sokacaktır” dedi.

Son günlerdeki dövizin durdurulamayan yükselişine de değinilen açıklamada, “Faizin düşürülmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bununla neyi hedefliyor acaba? Türkiye’de sanayi yatırımlarındaki ciddi azalma yıllardır tartışılırken, faiz indirimi talebinin ana nedeninin sanayi yatırımlarını mı teşvik etmek, yoksa son 1 yıldır durgunluk yaşayan konut sektörüne canlılık mı kazandırmak olduğu ciddi bir soru işaretidir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak, Mısır mahkemeleri tarafından Hamas’ın “terörist” ilan edilmesi kınanarak, “Filistin mücadelesinin bayraktarlığını yapan Hamas için bu karar yok hükmündedir. Bütün dünya mazlumları nezdinde vatanını korumak için verdiği izzetli mücadele ile özel bir yeri olan Hamas’ın Mısır cuntası tarafından terörist ilan edilmesi son derece trajikomiktir” denildi.

495. Hafta Basın Açıklaması

DIŞ POLİTİKADAKİ YANLIŞ TERCİHLERDEN VAZGEÇİLMELİ!

Türkiye dış politikasında yeni senaryolar konuşuluyor. Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Mısır ile bölgesel ittifakı ise en güncel senaryo…

Türkiye’nin son 4 senesi tam anlamıyla dış politika iflası şeklinde geçti. Arap baharıyla başlayan süreci doğru okuyamayan iktidar birçok vahim hata yaptı, yapmaya da devam ediyor. Emperyalist Amerika’nın dolduruşu ile Libya’ya müdahalede aktif görev alan Türkiye, bugün Libya’dan dışlanma aşamasına gelmiş durumda… Türkiye vatandaşları ve şirketleri ya Libya’yı terk etmeye zorlandılar ya da şartlardan dolayı Libya’yı terk etmek zorunda kaldılar. Hem dış politika açısından hem de ekonomik olarak Libya’da büyük bir kayıp söz konusu…

Türkiye’nin Suriye politikası da çok yönlü bir hayal kırıklığını içeriyor.

200.000’i aşkın ölü, milyonlarca mülteci, tamamen harap olmuş yerleşim alanları, IŞİD isimli insan kasabı bir taşeron örgüt Suriye iç savaşının sonuçları… Suriye’de devam eden kaosun nasıl bir insanlık dramına dönüştüğü inkâr edilemez bir gerçeklik… Türkiye’nin Suriye’deki bu drama olan katkısı da hepimizin malumu olan diğer bir gerçeklik…

Bütün bu vahim hataların üzerine Türkiye-Suudi Arabistan-Mısır ittifakını içeren bir senaryonun hayata geçirilmesi Türkiye’yi tam bir çıkmaza sokacaktır. Amerikan kuklası olan Suudi Arabistan ve Mısır ile oluşturulacak ittifak Türkiye’nin mezhepçi ayrışma oyununa alet olmasına ve ümmet nezdinde azalan itibarının tamamen kaybolmasına yol açacaktır.

İktidarı bu oyuna gelmemesi hususunda uyarıyoruz.

Türkiye ekonomisi zor bir süreçten geçiyor. Özellikle de dövizdeki artış tüm piyasaları etkilemiş durumda…

Döviz-Faiz sarmalına mecbur edilmiş ekonomimizin hazin kaderi ile karşı karşıyayız.

Faizin düşürülmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bununla neyi hedefliyor acaba? Türkiye’de sanayi yatırımlarındaki ciddi azalma yıllardır tartışılırken, faiz indirimi talebinin ana nedeninin sanayi yatırımlarını mı teşvik etmek, yoksa son 1 yıldır durgunluk yaşayan konut sektörüne canlılık mı kazandırmak olduğu ciddi bir soru işaretidir.

Liberal ekonomi uygulamasının Türkiye’yi getirdiği nokta ortadadır. “Faiz”in ana unsur olduğu ve sürekli tüketimi teşvik eden serbest piyasa ekonomisinin duvara çarpması kaçınılmazdır.

Allah’ın haram kıldığı faizin sıfırlandığı, üretim-tüketim dengesinin doğru oluşturulduğu, adil gelir bölüşümünün sağlandığı bir düzeni tesis etmek zorundayız.

İnsanların dayanışma ve paylaşmayı unuttuğu, rekabetin sınırsızca körüklendiği, kanaatin zillet addedildiği bir toplum düzeninin ortaya koyduğu ekonomi-politik elbette insanımıza hizmet etmeyecektir.

Uluslararası sermaye girişi ile açıklarını kapatmaya çalışan Türkiye ekonomisinin küresel düzenin oyuncağı olmaktan ve bağımlılıktan kurtulması mümkün değildir.

Kendi öz birikimiyle ayakları üzerinde duran, bağımsız, emeksiz kazanmanın mümkün olmadığı, tüketim mallarının üretiminin değil yüksek teknoloji ürünlerinin üretiminin teşvik edildiği bir ekonomik düzen için mücadele verilmelidir.

Hamas, Mısır’ın darbeci hükümeti tarafından terörist örgüt ilan edildi. Filistin mücadelesinin bayraktarlığını yapan Hamas için bu karar yok hükmündedir. Bütün dünya mazlumları nezdinde vatanını korumak için verdiği izzetli mücadele ile özel bir yeri olan Hamas’ın Mısır cuntası tarafından terörist ilan edilmesi son derece trajikomiktir.

Başta Müslümanlar olmak üzere tüm dünya mazlumlarının küresel egemenlere karşı birleşmesi ve direnmesi çok büyük önem arz etmektedir.

Küresel hegemonya ancak küresel intifada ile kırılabilecektir.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına Diriliş Saati Dergisi

 

 

Bir cevap yazın