Kobanê Direnişi, IŞİD ve Türkiye’deki Ölümler

2014_1011_kobane-olaylari

“…Kim bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür…” (Maide 32)

Türlü türlü makro siyaset hesaplarının gölgesi altında kalan Ortadoğu halkları, bugün de zulmün egemenliği altında eziliyor. Bütün uluslar arası aktörlerin ikiyüzlülüklerini sergiledikleri ahval içerisinde Türkiye Devletinin de güvenilecek bir tarafı yoktur. Esed diktatörlüğü altında uzun yıllar ezilmiş Suriye halkı bu ikiyüzlü politikaların da dahliyle beraber bugün en temel insani ihtiyaçlarından ve haklarından bile mahrum bırakıldı.

Bu girdap içerisinde Kobanê’ye saldıran istilacı IŞİD’e karşı Kürt Halkının ortaya koyduğu vatan savunmasını selamlıyoruz. İslam adına zulmü meşrulaştıran bu grubu lanetliyor ve kendimizi onlardan beri ilan ediyoruz.

Son süreçte Kobanê meselesi Türkiye sokaklarının da ana gündemi haline geldi. Yaşadığımız şehir İstanbul dahil olmak üzere pek çok şehrin sokaklarının karıştığını gördük. Gelişen olaylarla birlikte gösterilen tepkilerin toplumsal çatışmalara ve Kobanê ile alakası olmayan kan davalarına dönmekte olduğunu müşahede ediyoruz. Bu davaların bugün ve bu şekilde hortlatılmasının Kürdistan ve Türkiye halklarının hiçbir şekilde yararına olmayacağını düşünüyoruz.

Bunun yanında ortaya çıkan dilin, İslam karşıtı bir zeminden kurulabildiğini veya dini ancak kendi tanımladığı şekliyle meşru kabul etme hadsizliğini gözlemliyoruz. İnsanların sırf giyimi, saçı, sakalı yüzünden taciz edilmesinin; baskılanmasının, tahakküm altına alınmaya çalışılmasının açıklanabilir bir tarafı yoktur. Aynı şekilde cihad gibi Allah’ın temel emirlerinden birinin, söylemlerle, sloganlarla saldırı hedefi haline getirilmesi sebebi ne olursa olsun kabul edilemez. Bugüne kadar emperyalistlerin ellerindeki iktidar imkanlarıyla manipule etmeye çalıştıkları cihad’ın; bugün başka siyaset eksenleri tarafından, bilinçsizce veya bilinçliyse art niyetli bir şekilde kendi istedikleri gibi kullanılmaya çalışıldığını görüyoruz. Halbuki cihad, Allah yolunda uğraşmak, mücadele etmek, hakk’ı ve adaleti ayakta tutan adil şahitler olmak uğruna savaşmak demektir. Buna karşı IŞİD gibi örgütler üzerinden cihadın tanımlanması iftira olacaktır. Sadece bu emrin doğru anlaşılması IŞİD gibi sapkınlıkları önler. Cihadın anlamı ise ancak emrin sahibi tarafından belirlenebilir.

Bu bağlamda istedik ki hep beraber Allah’ın cihad emriyle neyi murâd ettiğini O’nun kitabına başvurarak yeniden anlamaya çalışalım. Rutin olarak yaptığımız Kuran Çalışmamızın sıradaki oturumunda, 13 Ekim Pazartesi günü saat 17.30’da Kuzey Park Kantinde cihad ayetleri üzerine konuşacağız.

Vahye teslim olmuş veya olmamış bütün arkadaşlarımızı bekleriz.

BOĞAZİÇİ MEKTEB
-İslâmi Hareket-

One thought on “Kobanê Direnişi, IŞİD ve Türkiye’deki Ölümler

  • kurt halkinin ortaya koydugu vahseti niye kinamiyorsun yuce rabbim muslumanlara zulum ve ihanet eden butun çetelerin örgütlerin belasini versin diyarbakirda müslumanlari şehid edenlere ve onlari savunanlara allah lanet etsin amin . beraber yaşamak için birbirimize tahammul etmesini öğrenmeliyiz

Bir cevap yazın