Yargıtay’dan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’ne onay

2014_0516_turkiye-kdp

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (T-KDP) kuruluşuna onay verdi.

Başsavcılık, incelediği parti tüzüğünde Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’na aykırılık bulmadı. Kurucu Genel Başkanlığı’nı Mehmet Emin Kardaş’ın yaptığı T-KDP, ocak ayında İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini vermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, isminde Kürdistan bulunan siyasi partiye onay vermesi bölgede olumlu karşılandı. Taraf’a konuşan avukat Mehmet Emin Aktar, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının özellikle Kürdistan ifadesini Anayasa’ya aykırı bulmaması çok önemli bir gelişme” dedi.

Aktar, şöyle devam etti: “Kürdistan ifadesi sürekli cezalandırma yöntemi olarak uygulandı. Kürdistan ifadesini kullanmak, başlı başına silahlı örgüte üye olmak sayılıyordu. Bu ifade cezalandırmaları beraberinde getiriyordu. Bırakın Kürdistan ifadesi, Kürtçe bile sakıncalı bir ifadeydi. Yargıtay kararı, Kürdistan’ın kabul edilmesidir. Bu, gecikmiş de olsa, Kürdistan’a onay verme anlamına geliyor. Bu karar aynı zamanda yargının da son gelişmelere uyum sağladığını gösteriyor. Güzel bir gelişme. Bu anlamda biz hukukçuların da çalışması var. Yakın zamanda ‘Kürdistan Hukukçular Birliği’ için başvuruda bulunacağız. Şu an çalışmalarımız sürüyor.”

Kaynak: Taraf

Bir cevap yazın