Savaş en çok çocukları vurdu!

2013_0204-suriye

Savaş nedeniyle Suriye’yi terk ederek Türkiye’ye gelen mülteciler sefalet içinde yaşam mücadelesi veriyor. En büyük acıyı ise yine çocuklar yaşıyor.

Suriye’deki savaştan kaçarak ailesiyle Türkiye’ye sığınan 11 yaşındaki Goriye Xelil bu çocuklardan sadece biri… Urfa’nın en işlek caddesi olan Atatürk Bulvarı’nda tartı aletiyle para kazanmaya çalışan Xelil, çalıştığı bölgenin tanınan simalarından biri olmuş.

Halep’te bulunan Eşrefiye Mahallesi’nden Urfa’ya göç etmek zorunda kalan Xelil, bir bombardımanda babasının ayağını kaybettiğini ve ailenin ekonomik külfetine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda olduğunu anlatıyor. Goriye’nin 9 yaşındaki kardeşi Ehmed de aynı caddede Suriye ekmeği satıyor. 

‘HAYALLERİM ÇALINDI’

Suriye’deki iç savaştan önce okulunda başarılı bir öğrenci olduğunu söyleyen Xelil, okulundan ayrı düştüğünü, geldiği Türkiye’de de okula devam edemediği için çok üzüldüğünü söylüyor. Savaşın tüm hayallerini yıktığını söyleyen Xelil, “Hayallerimiz, umutlarımız vardı, ama hepsi bir anda yıkıldı. Okuyup doktor olacaktım, aileme bakacaktım. Kendi ülkemize dönme umuduyla yaşıyorum. Suriye’deki savaşın bir an önce son bulmasını istiyorum. Artık kimse ölmesin” diyor. (Urfa/DİHA)

Kaynak: Evrensel

 

Bir cevap yazın