Barzani: Kürtlerin kaderini tayin etme zamanı geldi

 2014_0622_barzani

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak’ın artık bir arada kalabilmesinin güç olduğunu söyleyerek, “Şu an tecrübe ettiğimiz şey bize bu şekilde devam edemeyeceğimizi gösteriyor. Bugünkü Irak, bildiğimiz ve yaşadığımız iki hafta önceki Irak’tan artık farklı” dedi.

“Iraklı Kürtlerin uzun zamandır hayalini kurdukları kendi kaderini tayin ve hatta bağımsızlık kararının vakti geldi mi” sorusuna ise Barzani şu yanıtı verdi:

“Son on yıldır yeni ve demokratik bir Irak inşa edebilmek için her türlü esnekliği ve çabayı gösterdik, elimizden gelen her şeyi yaptık. Fakat maalesef bu tecrübe, olması gerektiği gibi başarılı olmadı.

İşte bu yüzden Irak’taki son gelişmelerin ardından, Kürt halkının kendi geleceğini belirlemesi için fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin artık kanıtlandığını düşünüyorum.”

“Bu bağımsızlık isteyeceksiniz anlamına mı geliyor?” şeklindeki soruya Barzani, “Artık Kürt halkının geleceğini tayin etme vakti geldi. Biz de Kürt halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz” yanıtını verdi.

‘Maliki istifa etmeli’

“Şu an IŞİD ile savaşıyor musunuz? Irak Başbakanı Nuri Maliki bu konuda sizden yardım istedi mi?” sorusuna Barzani’nin yanıtı şöyle oldu:

“Başbakan bizden yardım istemedi. Tersine, yardım teklifimizi reddetti. Biz şu an Kürdistan’ı IŞİD ya da diğer herkesten koruyoruz. Sınıra yaklaşan herkesle savaşırız. Teröristlerle savaşma görevinin icrasında tereddüt etmeyiz. Fakat önümüzde açık bir gelecek olmadıkça ve kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunmadıkça savaşmayız.”

Şiiler ve Sünniler arasında bir anlaşma ve yönetimde gerçek bir ortaklık olması halinde IŞİD’in bölgeden uzaklaştırılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Barzani,  “Bunun sorumlusu her kimse, görevini bırakmalıdır” diyerek Maliki’nin istifasını istedi.

Nuri Maliki’nin orduyu kendisine sadık insanlardan kurduğunu, söyleyen Barzani, “Maliki, siyasi otorite ve gücü tekelleştiriyor. Yanlış politikalarının sorumluluğunu almalı” dedi. Barzani, sorunun askeri yolla değil, siyasi anlaşma ortamıyla çözülebileceğini aktardı.

Kaynak: CNN International & Al Jazeera Türk

Bir cevap yazın