Filistinli esirlerin açlık grevi kritik eşikte!

2013_0312-filistin-aclik
Filistinli 17 insan hakları örgütü, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Catherine Ashton’a seslenerek, işgal zindanlarında 40 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Filistinli esirlerin hayatlarının kurtarılması için Avrupa Birliği’nin duruma müdahale etmesini istedi.

İnsan hakları örgütleri, Ashton’a gönderdikleri mesajda, yaklaşık 125 Filistinli esirin ve tutuklunun beş haftadan uzun bir süredir açlık grevinde olduğunu ve çoğunun 40 gündür yemek yemediğini söyledi.

Açlık grevindeki esirlerin sağlık durumunun kritik bir döneme girdiğini kaydeden insan hakları örgütleri, duruma acilen müdahale edilmezse kötü sonuçlar ortaya çıkabileceğini ve esirlerin hayatlarının tehlikeye girebileceğini ifade etti.

İnsan hakları örgütleri, Ashton’a gönderdikleri mesajda, açlık grevindeki esirler arasında işgal zindanlarında idari hapis cezalarıyla tutulan altı milletvekilinin de olduğuna dikkat çekerek, esirlerin çoğunun vitamin almayı bıraktığını ve sadece su içmekle yetindiğini, işgal yönetiminin açlık grevinin ilk iki haftasında esirlere tuz vermediğini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

 

Bir cevap yazın