Bu kafayla yeni Soma’lar nasıl olmasın!

2013_0112-madenci-isci

Soma’da yaşanan facianın ardından işçilere SMS’le gönderilen “İşbaşı yapın” mesajlarına, Maden Mühendisleri Odası’ndan tepki geldi. Maden mühendisleri, yetkilileri madenlerde olası facialara karşı uyardı.

Odadan yapılan açıklamada, “Üretime ara verilen maden işletmelerinde, tekrar işe başlanılabilmesi için gerekli güvenlik denetimleri yapılmadan ve uygunsuzluklar giderilmeden işçileri ocakta işe başlatmak yeni bir facianın yaşanmasına neden olabilecektir. Bu konuda yetkilileri uyarıyoruz” denildi.

Bu şartlarda ciddi denetim mümkün değil

Eski Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, Türkiye genelinde 400 ocağın Soma’dan daha kötü koşullarda ve daha büyük risk taşıdığını söyledi. Soma’dan sonra ocaklarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetimleri arttırdığına dikkat çeken Torun, “Binlerce kişinin çalıştığı madenleri deyim yerindeyse bir elin parmaklarını geçmeyen elemanlarla denetlemek mümkün değil” dedi. Torun işçilerin Soma faciasının ardından can güvenliği açısından ocaklara girme konusunda ciddi tereddütler yaşadığını kaydetti.

Kaynak: Radikal

Bir cevap yazın