Kapitalizme karşı insan onuru ve hayatını savunmalıyız

2014_0515_kuran-nesli-kultur-merkezi
Kur’an Nesli Kültür Merkezi, Soma’da yaşanan maden faciasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Kapitalizme karşı insan onuru ve hayatını savunmalıyız

Türkiye’de kömür madenciliğinin önemli merkezlerinden Soma’da geçtiğimiz Salı günü bilindiği gibi büyük bir facia yaşandı. Soma Holding adlı özel şirkete ait kömür madeninde meydana gelen yangında şu ana kadar açıklanan resmi rakamlara göre 282 maden emekçisi dumandan zehirlenerek dramatik bir şekilde hayatını kaybetti.

Kaza sonrası yapılan resmi açıklamalar ve şirketten yapılan açıklamalar, olayı iş kazası olarak nitelemekte ve gerekli araştırma ve soruşturmaların yapılacağını vaad etmekte. Bu noktada Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Soma’daki açıklamaları gerçek anlamda bir talihsizlik örneği oluşturdu. Önceki yıllardan, hatta yüzyıllardan başka ülkelerde yaşanan maden facialarından örnekler vererek yaşanan facianın olağan olduğunu ispatlamaya çalıştı.

Soma’daki facia henüz tazeliğini koruyor ve henüz işçilerin tamamına da ulaşılabilmiş değil. Bu sebeple yaşanan olayın mahiyeti hakkında net yorumlar yapmak güç. Ancak özellikle yangın sonrası işçilerin dumandan ve karbonmonoksit gazından kendilerini koruyabilecekleri sığınaklar ve kaçabilecekleri alternatif çıkışların olmaması, birçok işçinin yangının hemen ardından kaçma imkanı bile bulamadan zehirlendiğine dair diğer işçilerin anlatımları, çok ciddi eksiklikler ve iş güvenliği konusunda ciddi ihmaller olduğunu göstermektedir.

Bu sebeple, yaşananalrın iş kazası olarak geçiştirilmesine gö yumulmayıp, faciaya sebep olan faktörlerin tesbit edilmesi ve sorumluların mutlaka hesap vermelerinin sağlanması gerekir.

Şirket kârlarının kutsandığı, buna karşılık insan hayatının alabildiğine ucuz görüldüğü, taşeronlaşmanın ve emek sömürüsünün sıradanlaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Kapitalizm insan onurunu ve hayatını metalaştırıp üretim-tüketim bantlarına mahkum etmekte, daha çok kâr için hiçbir değer tanınmadığı gibi insan hayatı da ciddiye alınmamaktadır.

Tarihin gördüğü bu en büyük insanlık dışı kuşatmaya karşı, insanlık onurunu ayağa kaldırmak için İslam’ın hakkaniyet ve adalet ölçüleriyle olup-bitene müdahil olmak ve hak sözü söylemek durumundayız.

Soma’da yaşanan maden faciasında hayatlarını mazlum olarak kaybeden madencilerin yakınlarının acılarını paylaştığımızı ifade ediyor, sevdiklerini kaybeden tüm ailelere Rabbimizden sabırlar niyaz ediyoruz.

Kur’an Nesli Kültür Merkezi Yönetim Kurulu

Bir cevap yazın