Berkin Elvan: Bir Masumun Öldürülmesi Bütün İnsanlığın Ölümü Gibidir!

2014-0312-berkin-elvan

16 Haziran 2013 tarihinde 14 yaşında bir çocuk evinden ekmek almaya çıktığında polislerce başından gaz fişeği ile vuruldu.  Küçük Berkin 269 gün yaşam mücadelesi verdi. Bu süre içerisinde 45 kilodan 16 kiloya düştü. Berkin Elvan’ın zayıf düşen küçük bedeni daha fazla dayanamadı ve bu sabah itibariyle hayatını kaybetti. 14 yaşında vurulan Berkin, Gezi eylemlerinde ölenler arasında yaşça en küçüğü idi. Böylece ölenlerin sayısı 8’e yükselmiş oldu.

Süreç boyunca Hükümet yetkililerince Berkin’in ailesiyle gönül alıcı bir iletişim kurulmadığı gibi yaralanmasına ilişkin adli ve idari soruşturmaların gayrıciddi şekilde ve cezasızlık kültürünü destekler nitelikte yürütülmüştür. Üstelik hastanenin önünde aileye destek nöbeti tutan insanlara yönelik 10 Mart 2014 tarihinde insan haklarına aykırı aşırı şiddet unsurları taşıyan bir polis baskını gerçekleştirildi. Yine bugün Berkin’in ölümü üzerine hastanede toplanan kalabalığa polis müdahalesi sonucu orada bulunan Ramazan APAYDIN adında bir kişi gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Kolluk gaz fişeğini kafaya nişan alarak silaha dönüştürme uygulamasına son vermeli, bu suçu işleyenlerin korunmasına da derhal son verilerek adli ve idari yönden gerekli yaptırımlar adil bir şekilde ve hızla hayata geçirilmelidir.

Halen Berkin Elvan’ın ölümü üzerine yapılan protesto eylemleri birçok ilde polisin sert müdahalesiyle karşılık bulmaya devam ediyor.

MAZLUMDER’in Baran Tursun Vakfı ile ortak yürüttüğü Polis Vazife Ve Selahiyetleri Kanunu’nun (PVSK) değiştirilmesine ilişkin “PVSK DEĞİŞTİRİLSİN!” kampanyasının ne kadar hayati olduğu bu kez de bir çocuğun ölümü ve bu ölümün protesto edilmesinin bulduğu karşılık ile bir kez daha anlaşıldı.

“Toplantı Gösteri ve Yürüyüşü Düzenleme Hakkı” anayasa korumasında, evrensel bir insan hakkı olmasına rağmen, polisin, aşırı yetkilendirilmesinin ve cesaretlendirilmesinin de etkisi ile ortaya koyduğu keyfi uygulamaları hakkın özünü ortadan kaldırarak “Yaşam Hakkı’nı da ihlal etmeye başlamıştır.

14 yaşında bir çocuğun öldürülmesinin protesto edilmesine dahi tahammülü olmayan bir yönetim tarzının demokratik niteliği ciddi sorgulamaları hak etmektedir!

 Yasanın yürürlükte olan mevcut hali şimdiye kadar 150’nin üzerinde cana, son olarak da 14 yaşındaki bir çocuğun hayatına daha mal olmuştur.

 Bir masumun öldürülmesi bütün insanlığı öldürmek gibidir!

Kanunda bir değişiklik yapılmadığı sürece PVSK’nın mevcut hali daha fazla masumun can kaybına neden olacaktır.

MAZLUMDER olarak Berkin Elvan’a Allah’tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı diliyoruz. Ramazan APAYDIN’a ise Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Yeni ölümlerin olmaması için PVSK’nın acil olarak değiştirilmesi talebimizi bir kez daha yineliyor yetkilileri bu konuda bir an evvel etkin adli ve idari soruşturma yapmaya, failleri bulmaya ve yargılanmalarını sağlamaya davet ediyoruz. Geciken adaletin, adalet olamayacağını bir kere daha hatırlatıyoruz.. 

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Mehmet Arif KOÇER

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı

 

 

Bir cevap yazın