Puslu Havada Dinleyenler, Dinlenenler, Açıklayanlar

2014_0224_dinleme

Yeni Şafak ve Star Gazetesi’nde “Paralel Yapı 7 bin 300 kişinin dinlendiği” yönünde yayınlanan haberdeki iddiaların aydınlatılması önemli

AK Parti hükümeti ile Gülen fırkası arasında 17 aralık’ta gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonlarından bugüne ciddi bir mücadele sergileniyor. Her iki taraf da birbiri aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalışırken, ortaya saçılan iddialar da kirliliğin, yozlaşmanın ürkütücü yüzünü ortaya koyuyor. 

Son olarak Star ile Yeni Şafak gazetelerine eş zamanlı olarak servis edilen 7 bin 300 kişilik dinleme listesi, “paralel örgüt” olarak kodlanan Gülen fırkasının 2011 yılından beri geniş çaplı bir operasyon yürüttüğü iddiasını gündeme taşıyor.

Oldukça geniş bir kesim dinlenmiş, görüşmeleri kayıt altına alınmış ve arşivlenmiş. Olası bir davada, torbaya atılmak üzere bir kenara koyulmuş. Listede yayınlanan isimlere bakıldığında, her görüş, grup, camia yada siyasi/sivil yapıdan kişilerin numune olarak seçildiği ve böylece tüm ülkenin ayağa kaldırılmak istendiği anlaşılıyor. 

Tabi haberdeki tüm bu isimlerin “Selam Terör Örgütü” gibi uydurma örgütle dinlenmesi, Gülen fırkasının İran ve Şia karşıtı karşıtlığıyla bilindiği göz önüne alındığında iddiaları güçlendiren bir öğe olarak öne çıkıyor. Nitekim listede kamuoyunda İrancı olarak gösterilen bazı isimlerin de yer alması muhtemelen bu algıyı destekleme amacı taşıyor.

Bu arada, bu kadar kişinin dinlendiğini bilip de bugüne kadar açıklamayan, servis etmeyi uygun zamanı bekleyenlerin kim yada hangi kurum olduğu da merak uyandırıyor.

Haberdeki iddiaların mevcut bir algı savaşının parçası olduğu aşikar, fakat her ne olursa olsun aydınlatılması gerektiği de ortada. 

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın