Erdoğan’dan İran’a Yüksek Düzeyli İşbirliği Ziyareti

2014_0129_erdogan-iran

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemi başlatma amacıyla İran’da çeşitli temaslarda bulunuyor

Başbakan Erdoğan, ilk olarak Saadabad Sarayı’nda İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Her iki ülkenin dışişleri, enerji, turizm ve kalkınma bakanlarının da bulunduğu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular da gündeme geldi. Görüşmelerde önemli bir gündem maddesi ise Suriye’de akan kanın bir an önce durması oldu.

Ruhani, görüşme sonrası Twitter’dan yaptığı açıklamada Suriye’deki durumun yıkıcı olduğunu ifade ederek, herkesin süregiden bu kavgayı durdurmak için birleşmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile de temaslarda bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından mutabık kalınan konulardaki anlaşmaların imza töreninde konuşan Erdoğan’ın verdiği sıcak mesajlar dikkat çekti.

“Kendimizi ikinci evimizde hissediyoruz ve geldiğimiz andan itibaren gösterilen ev sahipliğine de özellikle teşekkür ediyorum.” diyen Erdoğan, iki ülke arasında ticari ilişkilerinin hacmini arttırmayı amaçladıklarını belirtti.

Türkiye ile İran arasında yüksek düzeyli işbirliği anlaşmasının alt yapısının da kurulmaya çalışıldığı ziyaretin özellikle son dönemde Suriye özelinde yaşanan gerilimin düşerek, Suriye’de acil bir çözüme ne şekilde bir katkısı olabileceği ise önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak.

Platform Haber

Bir cevap yazın