Cenevre 2: Tabansız muhaliflerle rejimin buluşması

2014_0122_cenevre

Cenevre-2, İransız, Rojavasız ve sahadaki muhaliflerin önemli bir bölümü masada olmadan toplanıyor. Suriyelilerin bir kısmı Kürt Yüksek Konseyi gibi davet edilmediğinden, bir kısmı da Heysem el Menna’nın liderliğindeki Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon gibi davet edildiği halde masada olmayı reddettiğinden konferans salonunda olmayacak.

Başından beri Cenevre-2’nin Batılı düzenleyicileri tarafından en önemsenen örgüt Ahmet el Carba liderliğindeki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) oldu. Rusya’nın başını çektiği cephe ise neredeyse Suriye yönetiminin temsilcisi oldu. SMDK’deki üye ve örgütlerin her biri Suudi Arabistan, Türkiye veya Katar tarafından finanse ediliyor. Bundan dolayı olacak ki katılmayan muhalefet SMDK için, “Kendilerini bile temsil etmiyor” diyor.

2011 yazında Türkiye’nin girişimi ile temelleri Antalya’da atılan SMDK, Kürtleri ayrı bir ulus, 3. bir güç olarak görmedi. Kürtler ise bir taraftan Arap muhalefetini zorlarken bir taraftan da kendini örgütlemeye başladı. Suriye Kürt Ulusal Cephesi (ENKS) ve Batı Kürdistan Halk Cephesi (MGRK) adıyla vücut bulan Kürt örgütlenmeleri, birlikte hareket edebilmek için yoğun çaba da harcadılar.

Ne yazık ki Kürtler istenilen düzeyde iş ve güç birliği ortamını oluşturamadılar…

Alandaki kitlesel güç olan MGRK Kürt Yüksek Konseyi olarak Cenevre-2’ye katılmayı zorlarken, diplomatik destekli ENKS Suriye muhalefetinin bir parçası olarak katılmayı yeterli gördü.

Bu arada Kürtlerin SMDK çatısı altında Cenevre’ye gidecek delegeleri açıklandı. Bu delegeler ENKS Genel Kurulunda belirlenenler değil, SMDK tarafından ‘sızdırılan’ bazı isimlerdi. Bu da tartışmalara neden oldu.

Tüm bunlardan açığa çıkan şu: Cenevre-2’de sadece Batı destekli tabansız muhalifler ile Suriye rejimi bir masada buluşacak. Burada alınacak kararların yaşama geçme şansı yok, çünkü sahadaki aktörlerin neredeyse hiç biri masada değil. Eli güçlenen ise konferansa iki gün kala servis edilen işkence fotoğraflarına rağmen Esad rejimi olacak.

Rusya, İran’ı masadaki taraflardan biri yapmayı başaramasa bile Esad’ın ömrünü uzatmayı ve Ortadoğu’daki gelişmeleri kontrol edecek gücünün yok olmadığını göstermeyi başardı.

Bir diğer görünen de şu: Cenevre-2 başlamadan yeni Cenevrelerin hesabı yapılıyor artık…

FEHİM IŞIK

Yazının tamamı Evrensel

Bir cevap yazın