Lübnan’da mezhep merkezli bir iç savaş ihtimal dahilinde

2014_0106_lubnan

Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus şehri, Suriye’ye sınır olması sebebiyle üzerinde en fazla oyun oynanan bölgelerin başında yer alıyor. Ancak esas olarak bu şehirde iki mahalle var ki buradaki çatışmaların, Lübnan’a mezhep merkezli bir iç savaş olarak yansıması, oldukça ihtimal dâhilinde. Bu mahalleler, Cebel-i Muhsin ve Bab El-Tebbane mahalleleri. Cebel-i Muhsin, Alevilerin yaşadığı ve Esed’e verdiği destekle tanınan bir mahalle; Bab El-Tebbane sakinleri ise Sünnilerden oluşuyor ve Suriyeli muhaliflere verdiği destekle tanınıyorlar.

Kırılgan bir yapıya sahip olan bu mahallelerde ara ara çatışmalar baş gösteriyor. Bunların sonuncusu 2 Ocak tarihinde başladı. 2 Ocak’tan bu yana ordunun müdahalesi ve arabulucuların girişimleri ateşkes noktasında pek işe yaramadı.

Fransız Haber Ajansı(AFP), güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamalara işaret ederek dün gerçekleşen silahlı çatışmada 1 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, altmışlı yaşlardaki bir taksi sürücüsünün, Bab El-Tebbane bölgesinde seyir halindeyken sniper tipi silahtan çıkan kurşunun kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriye’deki çatışmaların başlangıcından bu yana Cebel-i Muhsin ile Bab El-Tebbane bölgeleri arasında 18 farklı çatışma yaşandı ve bu çatışmalarda onlarca kişi öldü.

Çatışmaların hala ara ara devam ettiği haberleri geliyor. 

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Bir cevap yazın