Bangladeş’teki hak ihlalleri endişe verici!

2013_1218_mazlumder-sakarya

Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi’ne yönelik uzun yıllardır süren baskıcı uygulamalarda, son dönemde endişe verici bir artış gözlemlemekteyiz.

Kısa bir süre önce cemaatin lideri 91 yaşındaki Ghulam Azam hakkında verilen idam kararının, ömür boyu hapis cezasına dönüştürülmesinden sonra, 1971 ayrılık savaşı sırasında vatana ihanet ettiği ve insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla yargılanan Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla’nın da asılarak idam edilmesi, insan hakları ihlallerinin bundan sonraki süreçte daha da artacağını ortaya koymuştur.

Hukuki değil tamamen siyasi yargılamalarla alınan bu ve benzeri kararlar, Bangladeş’te ciddi bir siyasal ve toplumsal gerilime neden olmaktadır. Nitekim Abdülkadir Molla’yla birlikte onlarca mahkûmun daha idam edilmesiyle başlayan olaylarda, gösterileri şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan Bangladeş Hükümeti, onlarca insanı katletmiş, yüzlerce kişiyi daha tutuklamıştır.

2009 yılından bugüne muhaliflere karşı yoğun bir sindirme faaliyeti izleyen Hükümet’in yerel ve küresel güçlerin yönlendirmesiyle, ülkedeki Müslüman ve diğer muhalif gruplarla hesaplaşmaya girişmesi ülkeyi büyük bir kaosa ve iç savaşa sürüklemektedir.

Hükümete bağlı resmi ve gayriresmî güçlerce; adam kaçırma, haksız tutuklama, faili meçhul cinayet, işkence ve gözaltında öldürme gibi yaşam hakkını yok sayan uygulamalara her geçen gün yenileri eklenmektedir.

Muhaliflerini susturan, temel insan haklarını hiçe sayan ve yaptığı bu haksızlığı uluslararası kamuoyunda meşrulaştırmak isteyen Bangladeş Hükümet’in, bütün bunları yaparken “terörizmle mücadele” kavramını politik bir tasfiye aracı olarak kullanması ise dikkat çekicidir.

Sorunun geri dönülemez bir aşamaya gelmeden çözülebilmesi için Bangladeş Hükümeti’nin bir an önce Cemaat-i İslami’ye yönelik yoğun ve sistematik baskılara son vermesi, siyasi yargı kararlarıyla tutuklanan partinin lider kadrosunu ve üye aktivistleri serbest bırakması gerekmektedir.

MAZLUMDER Sakarya Şubesi olarak, Bangladeş Hükümeti’nin özür karşılığı af talebini reddederek onursuzların anlayamayacağı bir onur dersi veren Abdülkadir Molla’ya ve idam edilen diğer mahkumlarla, güvenlik güçlerince katledilen masum insanlara Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve Cemaat-i İslami Partisi’ne baş sağlığı diliyoruz.

Ağır bir ekonomik sömürü yaşamakta olan Bangladeş’in sorunlarına, bir de iç savaş felaketi eklenmeden, bir an önce toplumsal barış ve huzurun tesisine dönük adımların atılmasını ümit ediyoruz.

Av. Nurullah F. Şentürk

MAZLUMDER Sakarya Şubesi Başkanı

Bir cevap yazın