Sakarya 426. hafta: Zillet Bizden Uzaktır!

2013_1012_sakarya

Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıktı.

Darbeci Mısır Ordusu tarafından özel olarak tayin edilen mahkeme yargıçları, Mursi’nin dik duruşu karşısında aciz kalarak mahkemeyi Ocak ayına erteledi. Mursi, kendisinin Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı olduğunu ve mahkeme tarafından yargılanmayı reddettiğini ifade ederek, darbeyi ve darbecileri tanımadığını bir kez daha gösterdi.

Mısır cuntası İhvan’ı etkisiz kılmaya yönelik olarak başlattığı tutuklama dalgasını devam ettiriyor. Darbeden bu yana sudan sebepler öne sürülerek 15 bin Müslüman tutuklandı. Tutuklananların arasında kadın ve çocuklar da var. Tutuklanan Müslümanlara zindanlarda acımasız işkencelerin uygulandığı biliniyor.

Müslümanlar ise tüm bu acılara gözlerini kapatmakta ısrarlı… İlk dönemlerde meydanları bir an bile terk etmemeye and içen Türkiye Müslümanları, gelinen noktada İhvan’ın siyasi ve sosyal varlığının bertaraf edilmesine karşı suskun ve tepkisiz bir tavır içinde…

Sakaryalı Müslümanlar olarak darbecilere ve onların küresel efendilerine karşı direnen Mısırlı Müslümanları bir kez daha selamlıyoruz. Bu asil duruşun sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve dualarımızla Mısırlı Müslümanları yalnız bırakmayarak, onların Türkiye’deki sesi ve yüreği olacağımızı buradan deklare ediyoruz. Bu noktada tüm Müslümanları da konjonktüre göre hareket etmekten vazgeçip, seslerini yükseltmeye davet ediyoruz.

Geçtiğimiz haftanın en öne çıkan gündem maddesi, başbakanın Kızılcahamam Kampı’nda kız öğrencilerle erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına dair getirdiği eleştiri oldu.

Bugüne kadar iktidara getirdiğimiz eleştirilerde hiçbir zaman itidali elden bırakmadık. Doğrusuna doğru, yanlışına yanlış demeyi bildik. Bu anlamda da toplumun ahlaki dokusunu yansıtan gençliğin böyle bir fesada sürüklenmesine dair getirilen bu eleştiriyi, takdirle karşıladığımızı buradan ifade etmek istiyoruz.

Ancak bunun yanında, başbakanın işaret ettiği bu gerçeklikte kendilerinin de pay sahibi olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Ak Parti iktidarının, “Sınırsız özgürlük” felsefesi üzerine kurgulanmış liberal paradigmalarının toplumdaki ahlaki tahribatta ne denli önemli bir rol oynadığını görerek, bir özeleştiri yapmaları kaçınılmazdır. Bugüne kadar uyguladıkları liberal politikaların, toplumda nasıl bir ahlaki yozlaşmaya yol açtığını tespit ederek, bunun üzerinden bir sorgulamaya gitmeleri hayati önem arz etmektedir. Aksi takdirde özelde gençliği, genelde ise tüm toplumu kuşatan ahlaki yozlaşmanın önüne geçemezler ve buna ön ayak olmaları sebebiyle, vebali boyunlarına yazılır.

Güneydoğu’da fitne rüzgârları esiyor. Batman’daki bir düğün törenine ateş açılması sonrasında 28 yaşındaki bir gencin hayatını kaybetmesi, BDP ile bölgedeki İslami hareket arasında gerilimin tırmanmasına sebebiyet verdi. BDP tarafı, akan kandan bölgedeki İslami hareketin siyasi kanadı olan Hüda-Par’ı suçlu tutarken, Hüda- Par yetkilileri yöneltilen suçlamaları defaatle reddetti.

Şüphe yoktur ki, bu olayların yerel seçimlerin hemen öncesinde yaşanması bir tesadüf olarak algılanamaz. Burada karanlık mihrakların devreye girdiğini ve 90’ların güneydoğusunun özlemiyle yanıp tutuştuklarını söylemek hiç de abartılı olmayacaktır.

Öte yandan BDP’den gelen tahrik edici açıklamalar, nasıl bir planın işletilmeye çalışıldığını gözler önüne sermektedir. Direkt hedef gösterici açıklamalar ve bu yönde verilen mesajlar seçim öncesi karanlık bir döneme girilmek istendiğini göstermektedir.

Platform olarak tarafları sağduyuya davet ediyor, kışkırtmalara prim vermeyerek sükûneti korumaları gerektiğini hatırlatıyoruz.

Basın açıklamamızı burada sonlandırırken Muharrem ayının tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Destansı kıyamıyla zulme karşı izzet ve direnişin yüreği olan Seyyid’üş Şüheda Hz. Hüseyin (a.s)’i şehadetinin yıldönümünde rahmetle anıyor ve tüm Müslümanların Hüseyin’ce bir duruşu kuşanmalarını temenni ediyoruz.

Diriliş Saati Dergisi

Bir cevap yazın