Altan Tan: HDP kadük bir proje

2013_1023-tan

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) TBMM Grubu üyesi Altan Tan, partisinin yerel seçimlerdeki politikasını keskin ifadelerle eleştiriyor.

Tan’a göre, BDP’nin sol gruplarla birlikte oluşturduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) “kadük” bir proje ve Kürt illeri dışındaki yerlerde bu partinin adaylarını desteklemek yanlış bir tercih.

Altan Tan, Demokratik Toplum Kongresi’ni (DTK) İslami kesim ile BDP’nin “sıhhatlı bir ilişki” kurmasını engellemekle eleştiriyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ‘demokratik İslam kongresi’ çağrısının yanlış uygulandığından yakınan Tan, Fethullah Gülen hareketinden Hizbullah çizgisindeki Hür Dava Partisi’ne (Hüda-Par) kadar tüm İslami gruplara açık olmaması halinde kongrede yer almayacağını belirtiyor.

HDP ‘marjinal solla sınırlı’

Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin (CEFTUS) Kürt sorunuyla ilgili toplantısı için geçen hafta Londra’ya gelen Tan, HDP’yi şöyle nitelendiriyor: “Bu işi yürüten arkadaşlarımız sadece marjinal solla sınırlı kaldılar Türkiye’de. Bu marjinal solun önemli bir kısmı da dinle, İslam’la barışık değil. Kürt İslamcılar da bunlara sıcak bakmıyor, Türkiyeli Müslümanlar da sıcak bakmıyor. Hatta liberal çevrelerle bile bu marjinal solun arası iyi değil. Dolayısıyla, HDP projesi bütün liberal demokratları, Müslüman demokratları, Kürt halkının büyük bir kısmını içine alması gereken bir projeyken, maalesef sadece marjinal Türk soluyla sınırlı kalan, kadük, dar bir proje haline geldi.”

BBC Türkçe‘ye konuşan Tan, daha da ileri giderek, BDP’nin gelecek yıl yapılacak seçimlerde HDP adaylarını destekleme kararının yanlış olduğunu ve birçok milletvekilinin de toplantılarda bu yöndeki “endişelerini” dile getirdiklerini söylüyor.

Öcalan’ın İslam kongresi çağrısı

BDP’li milletvekili Altan Tan Öcalan’ın “gerçek Müslümanların, demokrat düşünen Müslümanların katkısını alabilecek bir yol açılmasını” istediğini belirten Tan; Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk’ün Eş Başkanları olduğu DTK’nın ise bunu engellediğini iddia ediyor.

Tan, DTK içindeki “bir grup kişinin”, İslami kesimle sıhhatli bir ilişki kurulmasını engellediğini söylüyor: “Onların kafasında şu var: Türkiye Cumhuriyeti nasıl Diyanet İşleri’ni kontrol ediyorsa biz de kendimize göre bir İslamcılık ortaya koyalım, kontrol edebileceğimiz Müslümanlarla, İslamcılarla ittifaka girelim ve mümkünse bunları da bir süre sonra PKK’lileştirelim. Bu yanlış bir proje. Herkesin PKK’li olmasına gerek yok; adam İslamcı olur, demokrat olur, senden farklı düşünür ama Kürtlerin hak ve hukuk mücadelesine destek verir; Kürt olarak da verir, Türk olarak da verir.”

Çözüm süreci

PKK lideri Öcalan’ın örgüte silahlı güçleri Türkiye dışına çıkarma çağrısıyla gelişen, ancak PKK yönetiminin çekilmeyi dondurmasıyla bocalayan ‘çözüm süreci’ konusunda hükümeti eleştiriyor Diyarbakır milletvekili Tan.

Sürecin gidişatı konusunda pek iyimser gözükmeyen Tan’a göre, Kürt siyasi hareketinin bundan sonra girmesi gereken yol ise tekrar silahlara dönmek değil, “21 Mart 2013 Diyarbekir Newrozu’nda okunan mektubun çerçevesinde demokratik, siyasi, fikri mücadeleyi genişletmek.”

Tamamı için BBC Türkçe

 

Bir cevap yazın