İHD: Polis devleti hız tanımıyor

2013_0907_ihd

İHD, Antakya’da protesto gösterileri esnasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada özellikle Gezi Parkı olayları sonrasında yaşananlara dikkat çekilerek şöyle denildi: “Gezi Parkı protestolarına müdahale sırasında 130 bin civarında göz yaşartıcı gazı fişeği kullanmıştır. Kimyasal gaza maruz kalan kişilerde ise gazın doğrudan toksik etkisiyle veya “gaz kapsüllerinin” vücutlarına isabet etmesi sonucu ciddi yaralanmalar ve ölümler olmuştur. Kimyasal Silahların Geliştirilmesinin, Üretiminin, Stoklanmasının ve Kullanımının Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili BM Sözleşmesi’nde göz yaşartıcı kimyasal maddelerin kontrolsüz ya da kötüye kullanılması halinde (yakın mesafeden, kapalı alanda kullanımı ya da miktarı açısından) kimyasal silah olarak kabul edileceği belirtilmektedir.

Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de (AİHM), 10 Nisan 2012 tarihinde aldığı bir kararla “kontrol altındaki kişi ve gruplara” yönelik olarak yaygın uygulanan “göz yaşartıcı gaz” kullanımını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) işkence ve diğer kötü muamele yasağını düzenleyen üçüncü maddesinin ihlali olarak değerlendirmiş ve Türkiye’yi mahkûm etmiştir.

AKP Hükümeti ve Başbakan Suriye ve Mısır’daki ölümleri kınarken, kendi ülkesinde polis saldırılarında insanlar ölmeye devam ediyor. Başbakan Mısır’daki bir genç için gözyaşı dökerken, kendi ülkesinde öldürülenleri terörist ilan edip adeta ölümü hak ettiklerini söyleyebilmektedir. Hükümetin otoriter uygulamaları Türkiye’yi tam bir polis devleti haline getirmiştir.”

İHD açıklamasının devamında “Güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanmasının önüne geçilmeli ve toplumsal gösterilerin bir hak olduğu kabul edilmelidir.” dedi. 

Platform Haber

Bir cevap yazın