Devlet kibri bütün şiddeti ile devam ediyor!

2013_0531-taksim-gezi-parki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet tarafından alınan kararla Gezi Parkının yıkılarak yeniden Topçu Kışlasının yapılması kararına karşı yapılan protestolar bugün 5. gününü tamamlamıştır.

Gezi Parkındaki ağaçların kesimine karşı çıkan insanların eylem ve protestoları başka örneklerde de olduğu üzere yine işkenceye varan orantısız güç kullanımı, yoğuz gaz bombası ve çok sayıda insanın yaralanması ile karşılık bulmuştur.

Son zamanlarda artan bir şekilde bütün protestolarda olduğu gibi Gezi Parkının yıkımında da devlet kibrinin bütün şiddeti ile büyüyerek devam ettiği görülmektedir.

Şehrin sakinlerinin hayatında ciddi değişiklikler getireceği aşikâr olan hususlarda insanlar yeterince bilgilendirilmediği gibi bu hususlarda halkın görüşlerine dahi başvurulmamaktadır. Ciddi bir bilgi kirliliği yaşandığı açık olmasına rağmen kimseye İstanbul’un göbeğindeki bir alanda ne yapılacağı açıkça söylenmemektedir.

İnsanların bu karar ve uygulamalara karşı gösterdikleri en tabii itiraz hakkı, toplanma ve gösteri hürriyetleri ise tam bir savaşa dönüştürülmüştür. Polisin kullandığı güç açıkça görülmektedir ki orantısızdır. Protestocularıngözaltına alınırken ve karakolda tutulurken kabadayak şeklinde işkencelere maruz bırakıldıkları derneğimize gelen şikâyetler arasındadır.

Pek çok kişinin gösteriler sırasında aldığı yaralar basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek boyuttadır.

Taksim esnafı ise yoğun gaz bombası atılması sebebiyle işini yapamaz hale gelmiştir.

MAZLUMDER olarak, gösteri ve protestoları baskı ve işkence ile bastırmaya çalışarak pek çok insan hakkı ihlaline yol açan olayları kınadığımızı belirtir, protesto ve toplu gösterilerin bir insan hakkı olduğu bilincinin yerleşmesi ile yetkililerin bu hakkın kullanımını temin edici tedbir almalarını talep ederiz.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi

Bir cevap yazın