Lübnan Suriye krizinin içine çekiliyor

2013-0424-suriye

Suriye-Lübnan sınırındaki Hermel ilçesine Suriye tarafından iki roket fırlatılması ve başka bir bölgeden gelen haber tansiyonu tekrar artırdı.

El Arabiya, Özgür Suriye Ordusu’nun 18 Hizbullah üyesini Suriye’nin batısındaki Kuseyr kentinde öldürdüğünü yazdı. İddia sahibi Özgür Suriye Ordusu’ydu.

Lübnan’ın Sayda şehrinden Şeyh Ahmed Assir ve Trablus’tan Şeyh Salim el-Rifal, Suriye’deki devrime destek olmaları için cihad çağrısında bulundu. Lübnanlı Hizbullah örgütünün Suriye savaşında rol almasını eleştiren alimler, Hizbullah’ın gönderdiği askerlere karşılık Lübnanlı Sünnilerin de savaşa katılarak mazlumları korumasını istedi.

Öte yandan Lübnan Eski Başbakanı Saad Hariri, Hizbullah’ın Suriye’deki savaşa katılmasını, Lübnan ve Suriye halkına karşı işlenmiş bir suç olarak tanımladı.

Hizbullah’ın silahsızlanmasından yana olan Hariri, ‘bütün Lübnanlılara bu durumu tasvip etmediğimi duyuruyorum’ dedi.

HİZBULLAH SINIRLARIN KORUNMASINI İSTEDİ

Lübnan’daki Hizbullah Yönetim Kurulu Üyesi Nebil Kavuk da hükümeti, sınırdaki köylerde yaşayan vatandaşlarını korumada üzerine düşeni yapmamakla suçladı.

Geçen hafta Suriye’de hayatını kaybeden Hizbullah liderlerinden Abbas Reyhan için düzenlenen anma töreninde konuşan Kavuk, “Lübnan hükümeti, sınırdaki vatandaşlarını korumada üzerine düşeni yerine getirmiyor. Biz, sınır köylerindeki Lübnanlıları koruyarak vatani ve ahlaki görevimizi yerine getiriyoruz. Hizbullah’ın şehitleri bütün vatanın şehitleridir, çünkü onlar vatanı müdafaa etmekteler” dedi.

Suriye’de olayların başladığı 2011 yılı Mart ayından bu yana devam eden bombalı ve silahlı saldırılarda, Lübnan-Suriye sınır bölgelerinde, çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: Dünya  Bülteni

Bir cevap yazın