Akkuyu, Fukuşima olmasın!

Japonya’da 11 Mart 2011 tarihinde Fukuşima Daiçi Nükleer Enerji Santralinde yaşanan facia 2. yılına girdi.

Nükleer karşıtları facianın yıl dönümünde “Nükleerin bir zorunluluk değil tercih” olduğunu belirterek, AKP Hükümetine Akkuyu’da yapılması istenen nükleer santral projesinden vazgeçmesi çağrısında bulundu. Japonya’da da anmalar ve eylemler düzenlendi.

Ankara Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri Milli Kütüphane önünde toplanarak Enerji Bakanlığı önüne yürüdü. Burada konuşan, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın, Fukuşima faciasında dört reaktörün üçünde çekirdek erimesi sonucu oluşan kazada bölgenin girilemez bölge ilan edildiğini, radyasyon seviyesinin de normalin katbekat üzerine çıktığını hatırlattı. Bu durumun büyük bir felaket olduğuna vurgu yapan Yalçın, o dönem bölgede bulunan 200 binden fazla evin boşaltıldığını aktardı.

Geçmiş yıllardaki depremlerde nükleer santrallerde çıkan sorunlara değinen Yalçın, Fukuşima Nükleer Santralinin dünyada en güvenilir santral olarak tanıtıldığını söyledi. Yalçın, ‘Japon nükleer teknolojisinin’ güvenli santral örneği olarak sunduğu Fukuşima’da 11 Mart 2011 yılında meydana gelen facia ile mızrağı çuvala sığdıramadığını ifade etti.

İnsan eliyle yaratılan felaketler listesinde Three Mile Island, Çernobil ve Fukuşima’nın bulunduğunu kaydeden Yalçın, yaşanan bütün felaketlerin kader ve kaza değil cinayet olduğunun altını çizdi.

‘RİSKSİZ HİÇBİR NÜKLEER SANTRAL YOKTUR’

Nükleerin insanlık için büyük bir felaket olduğunu belirten Yalçın, “Nükleer santraller ve silahlar var oldukça kaza görünümlü cinayetler yaşanmaya devam edecek, insanlık barut fıçısı üzerinde durmaya devam edecektir” diye konuştu. Risksiz hiçbir nükleer santralin bulunmadığına dikkat çeken Yalçın, nükleerin risksiz olduğuna inanların, sadece gözünü kâr hırsı bürümüş, nükleer lobilerinin, karanlık ilişkilerin ve siyasetçilerin olduğunu belirtti. Yalçın, “Dünya bütün nükleer kazalarda şunu görmüştür ki; bu santrallerde oluşabilecek kazalar çok geniş bir coğrafyaya hızla yayılabilmekte, bu yayılmaya karşı önlem almak mümkün olmamaktadır “ dedi.

Kaynak: Evrensel

Bir cevap yazın